Z Singerem po Lubelszczyźnie

Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera powraca. W tym roku, podczas siódmej edycji odwiedzi 11 miast i miasteczek na Lubelszczyźnie. Podczas wspólnej wędrówki tropem opowiadań żydowskiego pisarza w dniach od 17 do 27 lipca spotkają się artyści z Polski, Izraela, Armenii, Burkina Faso, Włoch i Czech.

VII Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera (źródło: matriały prasowe organizatora)

VII Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści wystąpią w wyjątkowym widowisku (w reżyserii Arkadiusza Ziętka), prezentowanym w centrach miast i miasteczek regionu. Literacko-muzyczny spektakl plenerowy łączy szereg artystycznych dyscyplin: cyrk, akrobację, teatr, beat-box, muzykę na żywo.

Idea festiwalu odwołuje się do twórczości noblisty Icchoka Baszewisa Singera, który akcje wielu swoich opowiadań umieścił w małych miasteczkach Lubelszczyzny, wpisując je w ten sposób na karty wielkiej światowej literatury. Swoistym patronem wydarzenia jest postać Jaszy Mazura – głównego bohatera Sztukmistrza z Lublina. To on zabiera w tę niezwykłą podróż bohaterów literackich i prawdziwych artystów.

Przygoda z festiwalem zaczęła się przed sześcioma laty. Owszem, już wcześniej pojawiały się próby upowszechnienia twórczości i sylwetki laureata literackiej nagrody Nobla, autora Sztukmistrza z Lublina i szeregu krótkich opowiadań, których akcja dzieje się w miastach i miasteczkach Lubelszczyzny, ale dopiero projekt Śladami Singera okazał się odpowiednią formułą. Mam nadzieję, że odpowiednią, skoro w tym roku odbędzie się już VII edycja – mówi Witold Dąbrowski, dyrektor festiwalu.

Widowiska w każdym z miast będą się odbywały w dwóch etapach. W godzinach porannych pod hasłem „Szukajcie przyjaciół Sztukmistrza” artyści będą występowali w najprzeróżniejszych punktach rozsianych w przestrzeni miast. Będzie to okazja do indywidualnych spotkań z artystami czy improwizowanych warsztatów. Jednocześnie w ten sposób artyści zapraszać będą na wieczorne, centralne widowisko: Przyjaciele Sztukmistrza. Wykorzystując cyrk, akrobację, teatr, beat-box, muzykę na żywo i cytaty z twórczości Singera, wykonawcy będą przybliżali historię miasteczek lubelszczyzny.

VII Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera
Od 17 do 27 lipca 2017 roku
Biłgoraj, Bychawa, Józefów, Krasnobród, Kraśnik, Kock, Szczebrzeszyn, Tyszowce, Lublin
Organizator: Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie

Dodaj komentarz