Aktualny Jerzy Duda-Gracz

BWA Galeria Zamojska zaprasza na wystawę Jerzego Dudy-Gracza Remanenty. Prace pochodzące ze zbiorów rodzinnych prezentowane będą dzięki uprzejmości Agaty Dudy-Gracz, córki artysty.

Jerzy Duda-Gracz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Duda-Gracz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Duda-Gracz – urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie, zmarł 5 listopada 2004 roku w Łagowie. Zaliczany jest do niezwykle utalentowanych polskich malarzy i rysowników XX wieku. Duda był także scenografem i pedagogiem. Zdobył dyplom na Wydział Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później pracował jako wykładowca w filii ASP w Katowicach. Zajęcia prowadził również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Do końca życia piastował stanowisko profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

W środowisku artystycznym zyskał miano wnikliwego i kontrowersyjnego, ale o skłonnościach satyrycznych. Jego nietypowe malarstwo często było krytykowane. Charakteryzowało się ono groteskowością, balansowało na granicy surrealizmu i symbolizmu. Ludzkie ciała były silnie zdeformowane. Obrazy wyrażały niechęć Dudy wobec wszechobecnej pogodni za pieniądzem, przejmowania wzorców z kultury amerykańskiej oraz społecznej nietolerancji, chamstwa i obłudy.

Cechą identyfikacyjną dzieł polskiego malarza jest numer i data obrazu. W ten sposób podrobienie jakiegokolwiek egzemplarza jest utrudnione. Twórczość Dudy-Gracza podejmuje temat tragiczności świata, w którym egzystuje człowiek, poszukując swojego odpowiedniego miejsca. Bardzo często porównywana była z malarstwem Petera Bruegla i Witolda Wojtkiewicza.

Jerzy Duda-Gracz. Remanenty
Od 14 lipca do 13 sierpnia 2017 roku
BWA Galeria Zamojska w Zamościu

Dodaj komentarz