Gdzie znaleźć ciszę?

Cisza Erlinga Kagge to napisane w oparciu o doświadczenie podróży do najdalszych krańców Ziemi świadectwo odcięcia się od świata. Na ponad stu stronach książki autor wyjaśnia, czym tak naprawdę jest cisza, gdzie ją znaleźć i dlaczego dzisiaj jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Erling Kagge, „Cisza” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Erling Kagge, „Cisza” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wyniki serii badań prowadzonych przez naukowców z uniwersytetów Virginia i Harvardu wykazały, że większość badanych odczuwa przykrość, gdy przebywa samotnie przez kilka minut w pomieszczeniu bez muzyki, czegoś do czytania, możliwości pisania czy dostępu do własnego smartfona. Badanym w żaden sposób nie przeszkadzano, mimo to podawali, że problemem dla nich jest skupienie się podczas tych minut w samotności. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy uczestnicy woleliby doznać nieprzyjemności, na przykład łagodnego elektrowstrząsu, zamiast ponownie siedzieć w ciszy. Wszystkim uprzednio zaaplikowano taki wstrząs, więc badani mieli świadomość, jakiego bólu mogą się spodziewać. A to rzeczywiście bolało. Mniej więcej połowa uczestników wcisnęła guzik wywołujący przepływ prądu, aby skrócić czas w samotności. Jeden z badanych wiedziony chęcią wydostania się z cichego pokoju wcisnął guzik wywołujący elektrowstrząs aż sto dziewięćdziesiąt razy.

Dyskomfort płynący z przebywania w ciszy i milczeniu nie pojawił się ani z telewizją w latach pięćdziesiątych, ani internetem w latach dziewięćdziesiątych, ani kilka lat temu, wraz ze smartfonami. Niepokój ten towarzyszył ludziom od wieków. Dziś mamy po prostu więcej możliwości zajęcia myśli. Hałas objawia się w postaci rozpraszających dźwięków i obrazów, a także gonitwy myśli. W biegu tracimy samych siebie. Uzależniamy się od komputera, telefonu, mediów społecznościowych. Im większą ilością bodźców jesteśmy bombardowani, tym bardziej ich pragniemy.

Erling Kagge jako pierwszy człowiek na Ziemi dotarł samotnie na biegun południowy, zdobył Mount Everest, biegun północny i dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Podróże skłoniły go do studiowania filozofii. Z zawodu jest wydawcą, z zamiłowania – kolekcjonerem sztuki (w szczególności rosyjskich ikon). O swojej pasji napisał książkę A Poor Collector’s Guide to Buying Great ArtCisza jest pierwszą książką Norwega, która ukaże się w Polsce.

Erling Kagge, Cisza
Premiera: 10 maja 2017 roku
Wydawnictwo Muza

Dodaj komentarz