Warszawa okiem artystów

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej zaprasza na wystawę malarstwa Edwarda Dwurnika, Magdaleny Spasowicz, Joanny Woydy. Wystawa pokazuje Warszawę oczyma artystów pochodzących z trzech różnych pokoleń.

Edward Dwurnik, „Plac Zamkowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Dwurnik, „Plac Zamkowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Są to absolwenci malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Magdalena Spasowicz studiowała malarstwo u prof. Jana Cybisa (dyplom w roku 1953). Edward Dwurnik (dyplom w roku 1970) to jeden z najbardziej wnikliwych obserwatorów rzeczywistości PRL i współczesnej Polski. Joanna Woyda (dyplom w roku 2005) jest młoda malarką, laureatką m.in. Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch).

Ekspozycja wychodzi od swobodnego nawiązania do datowanego na 1773 rok obrazy Bernardo Belotto zwanego Canaletto, przedstawiającego Widok na Warszawę z tarasu Zamku Królewskiego. Znajdująca się w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego weduta ukazuje przełomowy moment w historii miasta. Trwała wówczas intensywna aktywność budowlana ostatniego podejmowana m.in. przez ostatniego króla Polski. Obok miejskiej scenografii, autor poświecił bardzo dużo uwagi ludzkiemu sztafażowi, dokumentując różnorodne formy aktywności ówczesnych mieszkańców Warszawy.

Trójka współczesnych artystów tworzy w różnorodnych stylistykach, w sposób bardzo osobisty dokumentując obraz miasta w czasie bardzo intensywnych jego przemian. Często są to już obrazy Warszawy nieistniejącej. Tak jak pisał o tym w swoim studenckim podaniu w 1968 roku Edward Dwurnik: „Niedługo nie będzie odrębnego życia dworcowego, peryferyjnego, małomiasteczkowego, nie będzie knajp, kawiarni trzeciej kategorii. W takim razie nie będzie tez człowieka znającego to wszystko, nikt nie będzie się tym zajmował(…)”.

Warszawa. Dwurnik, Spasowicz, Woyda
Od 10 do 24 lipca 2017 roku
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie

Dodaj komentarz