Minus1.artspace start!

W Minus1.artspace spotkają się dwie kobiety, które żywo opowiadają o zaistniałej rzeczywistości. Rzeczywistości którą widzą, komentują i oceniają, przy jednoczesnym zachowaniu inteligentnego dystansu i artystycznego niedopowiedzenia.

Dominika Kowynia, „Całują się” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Kowynia, „Całują się” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obraz Całują się namalowałam w 2011 roku. Inspiracją było zdjęcie z plotkarskiego portalu internetowego, na którym uchwycony został moment powitania dwóch aktorek – Magdaleny Cieleckiej i Mai Ostaszewskiej. W tamtym momencie najbardziej interesował mnie sam gest, jego ekspresja, uczucie łączące te dwie kobiety. Teraz ten obraz nabiera innego znaczenia. Pocałunek dwóch kobiet, ich czułe pozdrowienie widzę w kontekście wydarzeń ostatnich dwóch lat i odczuwalnej solidarności Polek w obliczu zachodzących w naszym kraju zmian – mówi Dominika Kowynia.

Dominika Kowynia – urodziła się w 1978 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom z malarstwa obroniła w 2003 roku. W 2010 uzyskała stopień doktora na macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem przedstawiającym. Maluje cyklami, które łączy chorobliwie empatyczny stosunek do rzeczywistości. Miała kilka wystaw indywidualnych i uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych. Mieszka i pracuje w Katowicach.

Vera Klimentyeva mówi – Badam fizyczne, symboliczne i psychologiczne elementy koncepcji idei narodowej i jej rozwoju we współczesnych społeczeństwach trzech krajów o wspólnej przeszłości, prezentowanych przez pryzmat współczesnych trendów, wykorzystujących wizualne elementy kultury internetowej i quazi-naukowe podejście do badanej sprawy.

Vera Klimentyeva – urodziła się w 1988 w Moskwie, USSR. Ukończyła Moskiewski Uniwersytet Sztuki (Moscow State University of Printing Arts ), Wydział Grafiki pod opieką artystyczną prof. A. Livanov, prof. V. Tzepilov i prof. V. Kosynkin). Vera jest także absolwentką wiedeńskiej Akademii Sztuk Pieknych (Akademie der bildenden Künste) w pracowni prof. E. Bohatscha. Artystka wizualna, koncentrująca się na tematach tożsamości, niezdefiniowania, religii, wzorcach roli społecznej, dekonstrukcji i transformacji.

Odmieniec to katowicki jednoosobowy projekt audiowizualny, powołany do życia w styczniu 2014 roku przez Jakuba Czyża. Utwory nagrywa w domowym zaciszu. Jego muzyka obraca się wokół klimatów ambient, drone, noise, post-rock, psychedelic, shoegaze.

Muzyka, którą tworzę wynika z improwizacji, z poszukiwań – jest swego rodzaju próbą zilustrowania stanów emocjonalnych, które towarzyszą rozważaniom nad pytaniami „kim jestem, dokąd zmierzam” i „kim chcę być”– mówi Jakub Czyż

Scan dalDominika Kowynia. Vera Klimentyeva
Otwarcie 14 lipca 2017 roku, godz. 19.00

Odmieniec. Jakub Czyż
14 lipca 2017 roku, godz. 20.00
Minus1.artspace w Katowicach

Dodaj komentarz