Tęsknota – o losie imigrantów i uchodźców w Afryce

Tęsknota Gaëla Fayego to nominowana do najważniejszych nagród literackich we Francji, inspirowana osobistymi doświadczeniami autora historia chłopca, którego dzieciństwo zostało naznaczone wojną domową w Burundi. Książkę od czerwca można znaleźć w księgarniach.

Gaël Faye, „Tęsknota” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Gaël Faye, „Tęsknota” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Rok 1992. Dziesięcioletni Gabriel mieszka w Burundi z ojcem Francuzem, matką Rwandyjką i siostrzyczką Aną w przytulnej dzielnicy cudzoziemców. Chłopiec spędza większość czasu z kolegami, miłymi łobuziakami. Jednak błogi czas dzieciństwa wkrótce dobiegnie końca. Gabriel z niepokojem obserwuje, jak jego rodzice się rozstają; czuje zbliżającą się wojnę domową oraz tragedię w sąsiedniej Rwandzie. Cała okolica wrze. Do dzielnicy falami wkracza przemoc, przesyca ją i wszystko się zmienia.

Ta debiutancka powieść to obraz tęsknoty za niewinnością, przedstawiający okrucieństwo i absurd wojny oczami dziecka. To także głęboka refleksja nad losem imigrantów i uchodźców w Afryce.

Gaël Faye (ur. 1982 r.) – raper i tekściarz. Syn Rwandyjki i Francuza; urodził się i dorastał w Burundi, a po wybuchu wojny w Rwandzie przeniósł się z ojcem do podparyskiego Yvelines, gdzie musiał się zmierzyć z nietolerancją. Po studiach rozpoczął karierę w londyńskim City, jednak szybko ją porzucił, by nagrać pierwszy album. Sam pisze swoje teksty, w których opowiada o utraconej ojczyźnie, byciu mulatem i wielokulturowości. Tęsknota (2016) to jego debiutancka powieść, nominowana m.in. do nagród: Prix Femina, Prix Goncourt des lycéens, Prix Médicis i uhonorowana wyróżnieniem Lista Goncourtów: Polski Wybór.

Gaël Faye, Tęsknota
Przekład: Katarzyna Marczewska
Premiera: 14 czerwca 2017 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz