Na styku sztuki i antropologii kultury

W 2014 roku Miejska Galeria Sztuki prezentowała wystawę Dionizos – współczesna odsłona mitu z kilkudziesięcioma świetnymi dziełami odnoszącymi się do mitu Dionizosa we współczesnym świecie. Dionizos wraca – pod nowym tytułem i w nowej realizacji jako wystawa przygotowana wspólnie przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie i Galerię Rotes Haus w Meersburgu nad Jeziorem Bodeńskim.

Karl Hunnuch, „Ludowy karnawał”, 1953 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karl Hunnuch, „Ludowy karnawał”, 1953 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poprzez prezentowane dzieła sztuki kuratorzy opowiadają o doświadczeniu dionizyjskim we współczesności. Siła życia, transgresje, metamorfozy, ekstatyczność  oto wybór wątków tej wystawy. Wystawa jest realizacją na styku sztuki i antropologii kultury, ułożona została jako narracja słowno-wizualna, a jej ścieżkę zwiedzania i interpretacji wyznaczają krótkie teksty i komentarze (zaczerpnięte m.in. z książki Karla Kerenyi’ego Dionizos).

Po prezentacji w Meersburgu teraz na ścianach Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie zawiną znakomite dzieła polskich artystów, jak m.in.: Jana Lebensteina, Jacka Sempolińskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Marii Jaremy, Mirosława Sikorskiego, Natalii Bażowskiej, Jacka Waltosia, obok dzieł niemieckich twórców, m.in. Otto Dixa, Waltera Stohrera, Markusa Lupertza, Bettiny Pradelli.

Wystawę przygotowały kuratorki: Barbara Major z MGS i Heike Frommer z Rotes Haus. Obie galerie wydały obszerny katalog z reprodukcjami dzieł i tekstami. Więcej o wystawie można przeczytać w tekście kuratorskim Dionizos – ślad mitu opublikowanym w serwisie Wydarzenia.o.pl.

Dionizos – ślad mitu
Od 14 lipca do 27 sierpnia 2018 roku
Wernisaż: 14 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz