• 2017-07-14

Światowy Jazz na Festiwalu Warszawa Singera

To już czwarta edycja Singer Jazz Festival w ramach Festiwalu Warszawa Singera. Jego założeniem jest przedstawienie muzyki zarówno aszkenazyjskiej, jak i sefardyskiej, starej i nowoczesnej, aż do awangardy. Festiwal potrwa od 26 sierpnia do 3 września.

Festiwal Warszawa Singera – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Warszawa Singera – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jazzową cześć Festiwalu Warszawa Singera zainauguruje koncert polsko-niemieckiego trio Oleś Brothers & Christopher Dell Komeda Ahead w Synagodze im. Nożyków. Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś, tworzący autorską muzykę od ponad dziesięciu lat, wraz z jednym z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej, Christopherem Dell, podejmą się interpretacji muzyki Krzysztofa Komedy.

Założeniem programowym SJF jest zaproszenie gościa specjalnego, tak zwanego Resident Guest. Jest to zawsze weteran jazzowy, muzyk utytułowany i ceniony autorytet, który w tworzonej przez festiwal przestrzeni spotyka się z młodą, polską sceną jazzową. Tegoroczną gwiazdą będzie Rolf Kühn, światowej sławy klarnecista i saksofonista, który swój pierwszy koncert dał jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku. Na scenach Singer Jazz Festival zaprezentuje się w trzech projektach. W niedawno reaktywowanym Jazz Clubie Akwarium wystąpi wraz z polskim trio Jachna–Mazurkiewicz–Buhl, a także w towarzystwie muzyków tworzących międzynarodowy projekt Minim Experiment.  W projekcie „Clarinet Summit”, najnowszej inicjatywie dyrektora artystycznego Singer Jazz Festival Adama Barucha, na jednej scenie z Kühnem zagrają polscy muzycy: powołany przez wybitnego gdańskiego saksofonistę i klarnecistę Mikołaja Trzaskę Ircha Clarinet Quartet.

Tradycyjnie już podczas festiwalu odbędzie się koncert w ramach Nocy Klezmerów. W tym roku na Placu Grzybowskim wystąpi jedna z czołowych izraelskich grup muzycznych – Common Bond. Program zespołu oferuje „starożytne pieśni natury” inspirowane motywami z Bałkanów, Bliskiego Wschodu i zachodniej Afryki. Unikalne dźwięki są kombinacją motywów z muzyki klasycznej, bluesa, rocka i jazzu.

Usłyszymy też projekt „Aseman – where music crosses borders” [Niebo – tam, gdzie muzyka przekracza granice] to artystyczna współpraca zespołu Aseman Band – żyjącej w Nowym Jorku izraelskiej artystki Hadar Noiberg oraz irańskich artystów mieszkających w Wiedniu. W „Podróż dookoła mózgu” zabierze nas ośmioosobowa Orkiestra Naxos. Grupa artystów łączy muzykę grecką, żydowską i arabską z jazzem, funky i muzyką klasyczną pod przewodnictwem lidera Orkiestry – Milo Kurtisa. Będziemy mieli również okazję wysłuchać kombinacji muzycznej i kulturowej w wykonaniu peruwiańsko-polskiego rodzeństwa – grupy Marita Albán Juárez Quartet. Oprócz tego wystąpi przedstawiciel najmłodszego pokolenia polskiego jazzu, Zbigniew Chojnacki, z utworami ze swojej solowej płyty Elektrotropizm. Odbędzie się też polsko-izraelski koncert Kądziela–Ettun–Zagórski.

Widzowie będą mieli okazję do spotkania z artystami, którzy bardzo rzadko udzielają się w spotkaniach medialnych – Rolfem Kühnem oraz Hadar Noiberg. Spotkania poprowadzi światowej sławy krytyk muzyczny, publicysta, propagator i wielki znawca polskiego jazzu, dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival – Adam Baruch.

Singer Jazz Festival | Festiwal Warszawa Singera
Od 26 sierpnia do 3 września 2017 roku
Organizator: Fundacja Shalom
Warszawa

Dodaj komentarz