• 2017-07-14

Znamy program tegorocznego 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Organizatorzy 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu opublikowali program wydarzenia. W dniach od 3 do 13 sierpnia uczestnicy będą mogli zobaczyć nawet do 200 filmów pełnometrażowych.

17. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

17. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal otworzy polska premiera pokazywanego w canneńskim konkursie Podwójnego kochanka François Ozona. Reżyser ten, twórca kultowych Ośmiu kobiet, tym razem zabiera widzów w tajemniczy świat seksu i psychoanalizy.

W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Filmowym Nowe Horyzonty pokazanych zostanie premierowo 12 filmów, które wyróżniają się poszukiwaniem nowych form wyrazu, bezkompromisowością oraz odwagą w mówieniu o ważnych tematach. Wśród nich znalazły się trzy filmy polskie: portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej Wojtka Bąkowskiego i Zuzy Bartoszek w filmie Serce miłości Łukasza Rondudy; epickie spotkanie sztuki z naukami ścisłymi w formie eksperymentalnego wykładu Photon Normana Leto; oraz transgresyjna podróż przez traumę i żałobę – Ptaki śpiewają w Kigali Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (nagroda za najlepsze role dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire na festiwalu w Karlowych Warach).

W konkursie znalazły się również filmy z Meksyku (Niesamowite, ale prawdziwe Michela Lipkesa, Wszystko inne Natalii Almady), Francji (Makala Emmanuela Grasa), USA (pierwszy od czasów wojny film nakręcony w środowisku brooklyńskich chasydów – Menashe Joshuy Z. Weinsteina), Niemiec (Western Valeski Grisebach, Obraz niemożliwy Sandry Wollner), Danii (Zimowi bracia Hlynura Pálmasona), Serbii (Wszystkie miasta Północy Dane Komljena) oraz Bośni i Hercegowiny (Trzy kobiety Sergio Floresa Thoriji). Grand Prix festiwalu przyzna Jury, w skład którego weszli zeszłoroczny laureat (Ostatnie dni miasta) Tamer El Said, izraelska reżyserka Hadas Ben Aroya, polska aktorka Agnieszka Podsiadlik, argentyński reżyser Gastón Solnicki (będzie miał we Wrocławiu swoją retrospektywę) oraz brazylijski producent Gustavo Beck. Swoją nagrodę jak co roku przyzna również festiwalowa publiczność.

W festiwalowych sekcjach pojawią się premierowo w Polsce odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, między innymi tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes The Square Rubena Östlunda; zdobywca Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji –Kobieta, która odeszła Lava Diaza; wyczekiwany Happy End Michaela Haneke; zbierające znakomite recenzje podczas festiwalu Sundance A Ghost Story Davida Lowery’ego oraz Manifesto Juliana Rosefeldta z Cate Blanchett, a także nagradzane na tegorocznym Berlinale: Dusza i ciało Ildikó Enyedi (Złoty Niedźwiedź), Félicité Alaina Gomisa (Wielka Nagroda Jury), Po tamtej stronie Akiego Kaurismäkiego (Srebrny Niedźwiedź za najlepszą reżyserię) i Fantastyczna kobieta Sebastiána Lelio (Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz). Pokazane zostaną głośne i nagradzane na tegorocznym MFF w Cannes filmy: Na pokuszenie Sofii Coppoli (nagroda za reżyserię), W ułamku sekundy Fatih Akina (nagroda za najlepszą rolę kobiecą dla Diane Kruger), Niemiłość Andrieja Zwiagincewa (Nagroda Specjalna Jury), Córki Abril Michela Franco (Nagroda Jury Un Certain Regard), czy Bliskość Kantemira Bałagowa (nagroda FIPRESCI Un Certain Regard).

Nie zabraknie także polskich filmów, w tym głośnego Twój Vincent Doroty Kobieli i Hugh Welchmana – pierwszej pełnometrażowej animacji zrealizowanej techniką malarską. Widzowie festiwalu jako pierwsi zobaczą Dzikie róże Anny Jadowskiej z Martą Nieradkiewicz, Syna Królowej Śniegu Roberta Wichrowskiego z Michaliną Olszańską i Franciszkiem Pieczką oraz 13 powrotów Wiktorii Szymańskiej.

Gośćmi festiwalu będą wybitni irańscy filmowcy: Mohsen Makhmalbaf (pokaże okaleczone, trzymane przez irańską cenzurę przez 26 lat na półce Noce nad Zayanderud) oraz Mohammad Rasoulof (we Wrocławiu odbędzie się polska premiera jego filmu Uczciwy człowiek – nagrodzonego w sekcji Un Certain Regard w Cannes). Wśród gości pojawią się także między innymi: węgierski mistrz – Kornel Mundruczó (pokazywany w Cannes Księżyc Jowisza), David Lowery (A Ghost Story), Denis Côté (pokaże najnowszy dokument Gładka skóra), chilijska aktorka Daniela Vega (tytułowa Fantastyczna kobieta z filmu Sebastiána Lelio), Sakari Kousmanen i Sherwan Haji (aktorzy z filmu Po tamtej stronie Akiego Kaurismäkiego), kanadyjski filmowiec Bruce LaBruce (Misandrystki), wybitny litewski reżyser Šarūnas Bartas (pokaże premierowo litewsko-polską koprodukcję Szron z Vanessą Paradis i Andrzejem Chyrą),tegoroczny laureat festiwalu w Roperdamie za Sexy Durga Sanal Kumar Sasidharan oraz nagrodzony w Locarno za reżyserię Ornitologa Portugalczyk Jõao Pedro Rodrigues.

„Noce nad Zayanderud”, reż. Mohsen Makhmalbaf (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Noce nad Zayanderud”, reż. Mohsen Makhmalbaf (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie festiwalu znalazły się również retrospektywy dwóch wybitnych europejskich twórców: zmarłego w zeszłym roku mistrza francuskiej nowej fali Jacques’a Riveme’a oraz intrygującego niemieckiego operatora i reżysera, wieloletniego współpracownika Béli Tarra – Freda Kelemena (który to będzie gościem festiwalu). Z tej okazji ukażą się dwie książki: Sekretny świat Jacques’a RiveOe’a pod redakcją Rafała Syski oraz wywiad-rzeka Fred Kelemen. W blasku ciemności autorstwa Małgorzaty Sadowskiej. Specjalne miejsce poświęcono również Nowemu Kinu Izraela – żywej, dynamicznie rozwijającej się, zaskakującej świeżością rozwiązań fabularnych, zaangażowanej i nieustająco konfrontującej się z otaczającym światem kinematografii. Sekcji filmowej będzie towarzyszyła wystawa izraelskich artystów wizualnych Homefront w Galerii BWA Studio. Mini-retrospektywę będzie miał także doskonale znany festiwalowej publiczności Hong Sang-soo. W ramach Hong Sang-soo X 4 można będzie zobaczyć wszystkie filmy Koreańczyka, jakie miały premierę w ciągu ostatniego roku: Twoja i nie tylko twoja (Toronto), Samotnie na plaży pod wieczór (Berlinale), Aparat Claire i Dzień po (Cannes).

W czasach narastających społecznych i politycznych napięć, eksplodujących w największej od lat fali demonstracji, twórcy festiwalu zdecydowali się przyjrzeć związkom kina i polityki. Organizatorzy zadadzą pytanie o to, na czym polega rewolucyjny potencjał filmowego medium i czy kamera może być skutecznym narzędziem walki. Tytuły, które znalazły się w sekcji Kino Protestu przywołają ducha dawnych buntowników i zaprezentują współczesne strategie kina zaangażowanego. Temat oporu, niezgody na zastaną rzeczywistość, pojawi się zresztą w różnych sekcjach festiwalu: w niewielkich odkryciach, w największych przebojach i będzie obecny także poza kinowymi salami.

Na zakończenie festiwalu zostanie zaprezentowany laureat canneńskiego Grand Prix 120 uderzeń serca w reżyserii Robina Campillo – film dotykający tematu walki z AIDS w latach 90. i będący porywającym portretem młodości, która zagląda w oczy śmierci. Obraz ten to poruszający dramat oraz mocne i ważne dzieło polityczne.

Na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty zostanie pokazanych 200 filmów pełnometrażowych z ponad 50 krajów, spośród których 138 będzie miało swoje polskie, a 4 światowe premiery. Seanse będą się odbywały w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku. Sprzedaż biletów na seanse i koncerty rozpocznie się 19 lipca. Codziennie od 3 do 13 sierpnia w Klubie Festiwalowym w Arsenale na uczestników festiwalu czekają wyjątkowe koncerty i didżejskie sety.

17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Od 3 do 13 sierpnia 2017 roku
Wrocław

Dodaj komentarz