Międzynarodowe rezydencje artystyczne w Bielsku-Białej

W lipcu i sierpniu Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej realizuje piątą edycję Międzynarodowych rezydencji artystycznych Beyond Time / Poza czasem 2017.

Yoan Robin, „Odtwarzanie/czytanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yoan Robin, „Odtwarzanie/czytanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uczestnicy Międzynarodowych rezydencji artystycznych w Bielsku-Białej mają za zadanie zrealizować co najmniej dwa działania artystyczne w przestrzeni publicznej miasta. Wykorzystując sztukę nowych mediów, m.in. wideoinstalację i mapping 3D, artyści przedstawią swoje pomysły w formie performansu, tańca, pracy audiowizualnej, akcji artystycznej, warsztatu i projekcji filmowej. Wydarzenia i dzieła będą odzwierciedleniem idei rezydencji – ponadczasowym, indywidualnym artystycznym spojrzeniem na aspekty historyczne, kulturowe i społeczne Bielska-Białej.

Carmen Moreira ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na uniwersytecie Mount Allison w Kanadzie (2008) i Londyńską Szkołę Tańca Współczesnego (2011). Szkoliła się w tańcu współczesnym w Winnipeg i Toronto w Kanadzie. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji charytatywnej SQx Dance Company. Wykorzystując techniki komputerowe, Carmen Moreira stworzyła interaktywne programy edukacyjne oparte na tańcu i kulturze, które dotarły do blisko 200 tys. mieszkańców Kanady. Dla zwiększenia społecznego zaangażowania w sztukę Carmen Moreira wykorzystuje choreologię (naukę o technikach i historii tańca) oraz instalacje wideo. Efekty pracy artystki tancerki prezentowane były w Hiszpanii, Norwegii, Grecji, Portugalii, Islandii, Kanadzie i USA.

Yoan Robin studiował sztukę w Akademii Sztuk Pięknych we Francji oraz typografię i projektowanie graficzne w Belgii. W latach 2013–2017, współpracując w Nepalu z miejscowymi rzemieślnikami, badał i porównywał status pojęć związanych z kulturą i sztuką, takich jak artysta – rzemieślnik; twórca – obserwator. Od czterech lat realizuje projekt ODTWARZANIE/CZYTANIE (PLAY/READ), którego efektem jest interaktywna książka. Na częściowo zadrukowanych stronach pojawiają się filmy, stworzone przez artystę na podstawie sfilmowanych i sfotografowanych widoków, detali, sytuacji, wydarzeń związanych z historiami, które Yoan Robin poznał w Belgii, Francji i Nepalu. Instalacja ma być sposobem na dzielenie się autentycznymi opowieściami i historiami nierealnymi. Projekt będzie kontynuowany w Polsce – w Bielsku-Białej, a później w Seulu.

Spotkanie, na którym zostaną zaprezentowane działania artystyczne Carmen Moreiry i Yoana Robina w Bielsku-Białej odbędzie się w środę, 26 lipca o godz. 19.00 w Galerii Bielskiej BWA. Artyści, wraz z kuratorką projektu Izabelą Ołdak, wezmą udział w 7. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku na Dolnym Śląsku organizowany przez Fundację Sztuki Współczesnej In Situ od 21 do 25 lipca.

W sierpniu na Międzynarodowe rezydencje artystyczne Galeria Bielska BWA zaprosiła Dereka Tumalę z Filipin i Marię Mayoral Moreno z Meksyku. Finałem Międzynarodowych rezydencji artystycznych Beyond Time/Poza czasem 2017 będzie spotkanie z artystami i ekspozycja w Galerii Bielskiej BWA prac i dokumentacji działań realizowanych w Bielsku-Białej (24 sierpnia – 3 września 2017).

Rezydencje Beyond Time / Poza czasem 2017 
Rezydenci: Carmen Moreira, Yoan Robin, Derek Tumala, Maria Mayoral Moreno
lipiec, sierpień 2017 roku
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz