• 2017-07-13

Każdy ma marzenia o lataniu

Nowa wystawa Domu Spotkań z Historią i Aeroklubu Warszawskiego Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze przypomina zapomnianą historię lotnictwa i jej legendy – pionierów awiacji, inżynierów, konstruktorów, niezwykłe osobowości oraz ich życiorysy godne niejednego filmu. Jest to efekt zebrania i uporządkowania rozproszonych materiałów fotograficznych, filmowych i eksponatów oraz wiedzy o rozwoju przedwojennego i powojennego lotnictwa.

„Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawa też miała swojego smoka. A dokładnie model latającego smoka skonstruowany przez Tytusa Liwiusza Burratiniego, który przeleciał nad miastem w 1648 roku. Była to jedna z pierwszych prób lotniczych, które odbyły się w Warszawie na zlecenie króla Władysława IV i jego żony. Lotnicza historia stolicy zaczyna się spektakularnie. Jednak marzenie o lataniu spełniło się wraz z pierwszymi lotami balonowymi w XVIII wieku, a później dzięki rozwojowi techniki i nauki pod koniec XIX wieku.

90-lecie Aeroklubu to niepowtarzalna okazja, aby przypomnieć niezwykłe historie lotnicze i ponownie przyjrzeć się przemianom w myśleniu o przestrzeni miejskiej, przeobrażeniom społecznym, architektonicznym, jakie przyniósł rozwój lotnictwa w Warszawie. Być może przypomnimy sobie też własne marzenie o lataniu, które wielu z nas wciąż w sobie nosi – mówi Hanna Radziejowska, kuratorka wystawy.

Plenerową część ekspozycji stanowi kilkadziesiąt opowieści lotniczych, których wspólnym mianownikiem jest Warszawa. Miasto pionierów polskiego lotnictwa, odważnych prób, inżynieryjnych rozwiązań, przemian architektonicznych i społecznych. Kobiety na równi z mężczyznami biły rekordy lotnicze i pracowały przy konstrukcji samolotów. Wraz z rozwojem lotnictwa i przemysłu lotniczego, powstawaniem szkół, warsztatów i lotnisk, zmieniał się krajobraz Warszawy.

Wystawie towarzyszyć będą przez cały czas trwania ekspozycji pokazy filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji (Odlotowe kino plenerowe), koncerty, warsztaty modelarskie i edukacyjne dla dzieci oraz spotkania z pasjonatami latania i miłośnikami historii lotnictwa.

Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze. Wystawa plenerowa z okazji 90-lecia Aeroklubu Warszawskiego
Od 15 lipca do 1 października 2017 roku
Wernisaż wystawy plenerowej: 15 lipca, godz. 16.00
Kuratorka: Hanna Radziejowska
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią i Aeroklub Warszawski
Skwer im. Jana Twardowskiego w Warszawie

Dodaj komentarz