• 2017-07-13

Czy istnieje polski design?

Otwarcie wystawy LET’S POLISH! Design z Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina i Warszawy w dniu 13 lipca jest początkiem programowego i tematycznego fokusu Instytutu Polskiego w Berlinie w drugiej połowie roku 2017. Główną oś programową stanowi zaproszenie do dialogu o poszukiwaniu i badaniu tak zwanej „polskości”.

„LET’S POLISH! Design z Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina i Warszawy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„LET’S POLISH! Design z Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina i Warszawy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instytut Polski, po trudnych miesiącach napięć i konfliktu, chciałby otworzyć się na dialog właśnie w kontekście jednego z ważniejszych tematów opisywania współczesnej polskości. Przytaczana już od setek lat anegdota o podróżnym z Moskwy, który chciał dojechać do Paryża i podróżnym z Paryża, który jechał do Moskwy, a każdy z nich dojeżdżając do Warszawy, był pewny, że osiągnął cel podróży, to uniwersalna opowieść o paradoksach polskości – mówi Hanna Radziejowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie.

LET’S POLISH! Design z Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina i Warszawy zadaje pytanie przede wszystkim o związek tożsamości z designem i skłania do debaty, czy istnieje coś takiego jak „polski design”. Czy dostrzegalne są elementy łączące eksponaty wystawy? Czy są to raczej obiekty wzornictwa, których forma to wynik między- i wielonarodowych wpływów i doświadczeń? Czy polskie korzenie sześciu designerów uczestniczących w wystawie znajdują odzwierciedlenie w ich języku wizualnym? Pytania te będą punktem wyjścia do dyskusji podczas finisażu wystawy – 17 września.

Wystawa nie tylko wyrasta z pytania o to, czym jest polski design. Ekspozycję w równym stopniu można odczytywać jako przewrotną próbę zdefiniowana „polskości” w odniesieniu do samych twórców – kuratorka celowo zaprosiła do współpracy również tych projektantów, którzy niekoniecznie urodzili się bądź kiedykolwiek mieszkali w Polsce, ale którzy mają polskie korzenie. W ich przypadku związki z Polską są słabiej wyczuwalne, ale wciąż stanowią przecież element ich złożonej konstrukcji tożsamościowej – mówi Małgorzata Jędrzejczyk, referent ds. sztuk wizualnych w Instytucie Polskim w Berlinie.

Równolegle do otwarcia wystawy Instytut Polski w Berlinie zaprezentuje na nowym kanale na Instagramie cykl portretów Polek i Polaków żyjących w Berlinie. Stanowią one fotografie ludzi, których historie migracyjne i powody emigracji są tak różne, jak ich anegdoty, poglądy i postawy. Każdy portret opowiada o osobistych i indywidualnych losach – o tym, jak ludzie ci przeżywają, odczuwają i rozumieją „polskość”.

LET’S POLISH! Design z Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina i Warszawy
Od 13 lipca do 17 września 2017 roku
Instytut Polski w Berlinie

Dodaj komentarz