Jakoś to będzie! – czyli hygge po polsku

19 lipca ukaże się książka Beaty Chomątowskiej, Daniela Gruszki, Daniela Lisa i Urszuli Pieczek Jakoś to będzie. Szczęście po polsku – odpowiedź na duńskie hygge, szwedzkie lagom czy japońskie ikigai.

Beata Chomątowska, Daniel Gruszka, Daniel Lis, Urszula Pieczek, „Jakoś to będzie. Szczęście po polsku” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Beata Chomątowska, Daniel Gruszka, Daniel Lis, Urszula Pieczek, „Jakoś to będzie. Szczęście po polsku” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jesteśmy szczęśliwi na przekór modom, autorytetom i przeciwnościom losu. Wierzymy w rodzinę i tradycję, ważne jest dla nas życie duchowe. Ale lubimy też być zadziorni, a dzięki naszej ułańskiej fantazji niemożliwe staje się możliwe. W ciężkich czasach ratują nas ironiczne poczucie humoru i niezachwiana wiara, że ze wszystkimi, nawet największymi trudnościami sobie poradzimy. To nasza filozofia: jakoś to będzie. Właśnie dzięki niej potrafimy przenosić góry.

Książki z różnych stron świata opowiadające o sposobach na osiągnięcie szczęścia zapełniły półki księgarń. Od duńskiego hygge przez szwedzkie lagom aż po japońskie ikigai. Ale czy możemy nauczyć się szczęścia od Skandynawów? Mało przypominamy Duńczyków i Szwedów, mamy inny temperament, kulturę, doświadczenia historyczne. Możemy jedynie próbować ich naśladować. Być może gdybyśmy nagle rzucili naszą codzienną gonitwę, zapalili świeczki i pili kakao w ciepłych skarpetach, bylibyśmy najszczęśliwszym narodem świata. Ale powiedzmy to sobie wprost: Polacy nie są ani trochę hyggeligt. Jesteśmy szczęśliwi, bo jesteśmy – no właśnie – jacy?

Beata Chomątowska, Daniel Gruszka, Daniel Lis, Urszula Pieczek

Co to znaczy, że świętujemy jak żaden inny naród w Europie? Co wyraża najpopularniejsze polskie słowo? Skąd się bierze nasz przewrotny optymizm? I najważniejsze: czym jest szczęście po polsku?

Odpowiedzi na te pytania autorom książki pomogli odkryć: Joanna Bojańczyk, Aleksander Doba, Olga Drenda, Magdalena Grzebałkowska, Łona, Rafał Madajczyk (ASZdziennik), Janusz Makuch, Wojciech Mann, Jurek Owiask, Michał Rusinek, Marcin Wicha, Magda Wójcik (Najedzeni Fest!) i inni.

Beata Chomątowska, Daniel Gruszka, Daniel Lis, Urszula Pieczek: Jakoś to będzie. Szczęście po polsku
Premiera: 19 lipca 2017 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz