• 2017-07-13

Dobranocka. Historia animacji

Głównym bohaterem wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest dobranocka, czyli krótki film animowany dla dzieci emitowany w porze wieczornej – fenomen, który ukształtował kilka pokoleń Polaków. Na drugim planie ekspozycji znajduje się szeroko zakrojony kontekst całej historii kina animowanego. Wernisaż odbędzie się 20 lipca.

„Reksio – Reksio i jamnik”, fot. © Studio Filmów Rysunkowych (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

„Reksio – Reksio i jamnik”, fot. © Studio Filmów Rysunkowych (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

Wystawa jest podróżą po ewolucji tego rodzaju kina, jego gatunkach i technikach. Dzięki niej poznamy najważniejszych twórców animacji (także tych mniej znanych lub nawet zapomnianych) i ich osiągnięcia. Dowiemy się, czym się różni Fenakistiskop od flipbooka oraz jak zrobić film poklatkowy. Posłuchamy najpopularniejszych melodii z seriali animowanych i obejrzymy odcinki najsłynniejszych wieczorynek. Zajrzymy za kulisy produkcji popularnych seriali. Znajdzie się także coś dla dorosłych: zarówno tych, którzy myślą z nostalgią o czasach swojego dzieciństwa, jak i tych, którzy interesują się techniczną stroną kina lub cenią sobie filmy animowane dla widzów o wyrafinowanym guście.

Ta wystawa to vademecum animacji: od Starewicza przez Disneya po Rybczyńskiego; od filmu rysunkowego przez lalkowy po non-camerowy; od Bielska-Białej przez Łódź po Hollywood; od scenariusza przez plan filmowy po ekran. A wszystko po to, by młodym pokoleniom przybliżyć fenomen animacji, a tym starszym – pozwolić znów poczuć się dzieckiem. Eksponaty, które zostały zaprezentowane na wystawie, zostały użyczone przez Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

„Kubuś Puchatek”, fot. © Disney (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

„Kubuś Puchatek”, fot. © Disney (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy)

Dobranocka. Historia animacji
Kurator: Waldemar Elwart
Wernisaż: 20 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 31 grudnia 2017 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR