Dlaczego potrzebujemy naturalnych placów zabaw?

13 lipca w galerii Dizajn BWA we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z autorką książki Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw. Anna Komorowska – architektka krajobrazu, pedagożka, założycielka pracowni k. opowie o naturalnych placach zabaw. Dlaczego takie miejsca są nam potrzebne? Natura i bezpieczeństwo – czy można to pogodzić? Co z normami i certyfikatami? Czy można stworzyć publiczny naturalny plac zabaw?

Anna Komorowska, „Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Komorowska, „Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Droga powrotna do natury wiedzie różnymi ścieżkami. Czasami wystarczy po prostu wyjść za próg lub zbudować szałas w ogrodzie. Warto zacząć od swojego podwórka i działać metodą małych kroków. Ale nie warto na tym poprzestawać. Anna Komorowska w swojej książce przedstawia własną drogę od dziewczynki wspinającej się na drzewa do projektantki naturalnych placów zabaw. I zachęca do tworzenia miejsc, gdzie dzieci znów będą mogły swobodnie bawić się patykami i ziemią. Rodzice, którym na tym zależą mają trzy drogi – mogą poszukać odpowiednich miejsc w najbliższym otoczeniu, urządzić naturalny kącik do zabawy we własnym ogrodzie lub przyczynić się do stworzenia publicznego placu zabaw.

Anna Komorowska o sobie i swojej książce:

Całe życie mieszkałam w mieście. Całe dzieciństwo spędziłam w lesie. Obecnie jestem mamą dwóch chłopców. Moi synowie nie mają lasu za oknem, ale chcę im dać jak najwięcej z tego, czego sama doświadczyłam w dzieciństwie. Nie jestem przyrodnikiem ani ekologiem. Jestem architektem krajobrazu i robię to, w czym jestem najlepsza – projektuję place zabaw. Dokładam wszelkich starań, aby były one jak najbliższe naturze i dostarczały dzieciom jak najwięcej możliwości kontaktu z nią. Projektuję zazwyczaj publiczne obiekty, ale widzę ogromne zapotrzebowanie na podobne miejsca w różnych skalach – począwszy od ogrodów przydomowych, po­przez zieleńce przy bibliotekach, domach kultury, na osiedlowych placach zabaw kończąc

Planowany przebieg spotkania:

  • 18.00–18.30 – wykład 5 mitów o naturalnych placach zabaw
  • 18.30–19.00 – pytania, rozmowy

Spotkanie współorganizują: Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan, twórczynie i realizatorki projektu 3D czyli Dizajn Dla Dzieci związanego od 2010 roku z galerią Dizajn BWA Wrocław.

Spotkanie z Anną Komorowską
13 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz