Dlaczego potrzebujemy naturalnych placów zabaw?

13 lipca w galerii Dizajn BWA we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z autorką książki Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw. Anna Komorowska – architektka krajobrazu, pedagożka, założycielka pracowni k. opowie o naturalnych placach zabaw. Dlaczego takie miejsca są nam potrzebne? Natura i bezpieczeństwo – czy można to pogodzić? Co z normami i certyfikatami? Czy można stworzyć publiczny naturalny plac zabaw?

Anna Komorowska, „Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Komorowska, „Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Droga powrotna do natury wiedzie różnymi ścieżkami. Czasami wystarczy po prostu wyjść za próg lub zbudować szałas w ogrodzie. Warto zacząć od swojego podwórka i działać metodą małych kroków. Ale nie warto na tym poprzestawać. Anna Komorowska w swojej książce przedstawia własną drogę od dziewczynki wspinającej się na drzewa do projektantki naturalnych placów zabaw. I zachęca do tworzenia miejsc, gdzie dzieci znów będą mogły swobodnie bawić się patykami i ziemią. Rodzice, którym na tym zależą mają trzy drogi – mogą poszukać odpowiednich miejsc w najbliższym otoczeniu, urządzić naturalny kącik do zabawy we własnym ogrodzie lub przyczynić się do stworzenia publicznego placu zabaw.

Anna Komorowska o sobie i swojej książce:

Całe życie mieszkałam w mieście. Całe dzieciństwo spędziłam w lesie. Obecnie jestem mamą dwóch chłopców. Moi synowie nie mają lasu za oknem, ale chcę im dać jak najwięcej z tego, czego sama doświadczyłam w dzieciństwie. Nie jestem przyrodnikiem ani ekologiem. Jestem architektem krajobrazu i robię to, w czym jestem najlepsza – projektuję place zabaw. Dokładam wszelkich starań, aby były one jak najbliższe naturze i dostarczały dzieciom jak najwięcej możliwości kontaktu z nią. Projektuję zazwyczaj publiczne obiekty, ale widzę ogromne zapotrzebowanie na podobne miejsca w różnych skalach – począwszy od ogrodów przydomowych, po­przez zieleńce przy bibliotekach, domach kultury, na osiedlowych placach zabaw kończąc

Planowany przebieg spotkania:

  • 18.00–18.30 – wykład 5 mitów o naturalnych placach zabaw
  • 18.30–19.00 – pytania, rozmowy

Spotkanie współorganizują: Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan, twórczynie i realizatorki projektu 3D czyli Dizajn Dla Dzieci związanego od 2010 roku z galerią Dizajn BWA Wrocław.

Spotkanie z Anną Komorowską
13 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR