Konteksty – festiwal przekraczający granice sztuki

Festiwal Konteksty to ponad 40 artystów z całego świata, a wśród nich czołowa przedstawicielka sztuki feministycznej Valie Export z Austrii, prekursor sztuki performance w Polsce, Zbigniew Warpechowski i Bruce Barber – interdyscyplinarny artysta kanadyjski, którego prace można było zobaczyć m.in. na biennale w Paryżu czy Sydney.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja Kontekstów dedykowana jest legendarnemu galerzyście i historykowi sztuki Andrzejowi Mroczkowi, a jej tematem przewodnim, z którym zmierzą się zaproszeni do Sokołowska światowej sławy artyści, performerzy, filmowcy i muzycy jest enigmatyczne „Tak to jest”. Swoją interpretację tematu przewodniego 7. Kontekstów zaprezentują performerzy z całego świata. Wśród nich m.in. Ewa Partum, Franzisca Siegrist, Zbigniew Warpechowski, Alastair Mac Lennan czy duet Bean – Lounder . Zobaczymy również instalację Joanny Rajkowskiej i realizację dźwiękową Ralfa Petersa z grupy KörperSchafftKlang. Nie zabraknie również działań z udziałem lokalnej społeczności, w tym m.in. „Muzeum Społecznego” wieloletniego członka Akademii Ruchu, Krzysztofa Żwirblisa.

Na program 7. Kontekstów, poza działaniami performatywnymi, składają się projekcje filmowe, interwencje w przestrzeń publiczną oraz wystawy, którym towarzyszyć będą dyskusje, prezentacje miejsc sztuki i warsztaty. Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu będzie wystawa dokumentująca działalność kultowej galerii Labirynt prowadzonej w Lublinie przez Andrzeja Mroczka. W programie festiwalu znalazł się również przegląd filmów Valie Export – artystki intermedialnej, czołowej przedstawicielki sztuki feministycznej, performerki, akcjonistki. Na Kontekstach będzie można zobaczyć filmy z londyńskiego LUXa – największego na świecie żywego archiwum filmów artystycznych.

W Kontekstach, poza artystami o międzynarodowej renomie, udział wezmą twórcy młodego pokolenia. Wśród początkujących artystów, których będzie można spotkać na Kontekstach, na uwagę zasługują Zofia Kuligowska, Igor Stahniv, Witalii Shulpiak czy Jagoda Kozon. W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie Platforma Otwarta, której celem jest umożliwienie młodym artystom zaprezentowania ich realizacji. Udział w niej weźmie blisko 80 młodych twórców.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty (źródło: materiały prasowe organizatora)

7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty
Organizator: Fundacja In Situ
Od 21 do 25 lipca 2017 roku
Sokołowsko k. Wałbrzycha

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR