• 2017-07-12

Moment uchwycony przez fotografa

Na wystawie Moment zaprezentowano prace Rinko Kawauchi z cyklu Illuminance z 2011 roku, w których artystka uchwyciła chwile przejścia, momenty dokonujących się zmian. Zdjęcia odkrywają piękno i niezwykłość w banalnych i wydawałoby się pozbawionych znaczenia zdarzeniach.

Rinko Kawauchi, „Illuminance”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rinko Kawauchi, „Illuminance” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W wielu pracach fotografka odwołuje się do cyklu życia lub fotografuje elementy natury. Istotną rolę w wybranych fotografiach odgrywa światło i jego wpływ na przeżywanie oraz postrzeganie wybranych momentów codzienności.

Rinko Kawauchi – urodziła się w 1972 roku w Shiga w Japonii, obecnie mieszka i pracuje w Tokio. Artystka ukończyła Seian University of Art And Design w 1993 roku i wzięła udział w wielu indywidualnych oraz zbiorowych wystawach. Jej monograficzne prace zostały pokazane przez takie instytucje, jak: Contemporary Art Museum w Kumamoto (2016), Kunst Haus Wien (2015), Minneapolis Institute of Arts (2014), Aperture Gallery w Nowym Jorku (2013), Tokyo Metropolitan Museum of Photography (2012) czy The Photographers’ Gallery w Londynie (2006). Kawauchi jest laureatką wielu nagród m.in.: ICP 25th Annual Infinity Award (2009) oraz 29th Higashikawa Award (2013). Fotografie artystki znalazły się w wielu kolekcjach, jak choćby: Tokyo Metropolitan Museum of Photography, Foundation Cartier pour l’art Contemporain w Paryżu, Museu de Arte Moderna de São Paulo oraz San Francisco Museum of Modern Art.

Rinko Kawauchi. Moment
Kuratorka: Agata Toromanoff
Od 19 maja do 16 lipca 2017 roku
Galeria Fotografii pf, CK Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz