Łukasz Rudnicki obrał kurs na horyzont

Kurs na horyzont to druga – po Martwej Fali – odsłona zaplanowanego przez Łukasza Rudnickiego cyklu wystawienniczego.

Łukasz Rudnicki, „Orzeł”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Rudnicki, „Orzeł”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Śledząc już od kilkunastu lat jego twórczość, zwykle traktowałem ten dorobek raczej jako strumień obrazów luźno powiązanych tematycznie i formalnie i znajdujący dowolne ujście w postaci tej, czy innej wystawy. Tym razem mamy jednak do czynienia ze spójnym, przemyślanym mini cyklem wystaw, w którym autor, w sposób konsekwentny, używając marynistycznej maski, chce opowiedzieć nam o czymś zdecydowanie więcej niż o szumie morskich fal.

Często zdarza się, że twórcy nie znajdując żadnej lepszej metody, komunikują się ze światem za pomocą swych dzieł. Twórczość Łukasza Rudnickiego jest dobitnym tego przykładem i w sposób szczególny opowiada o jego życiu, ambicjach, celach i pragnieniach. Ta osobliwa gra przejawia się przede wszystkim w warstwie tytułowej jego obrazów: Pożegnanie; Brzeg, którego nie ma; Cienka biała linia.(…)

Kurs na horyzont jako tytuł wystawy Łukasza Rudnickiego powoduje pytania o sedno i clou jego obrazów. Przyjmując zaproponowaną wyżej „praktykę kamuflażu”, nie sposób nie dostrzec w nich bardzo osobistych doświadczeń, autorskich projekcji, a nawet marzeń twórcy. Dlatego tytuł wystawy jest jakby przedłużeniem tytułu jednego z obrazów, który przedstawiając horyzont, będący właściwie cienką białą linią, wyraża sens znacznie głębszy i dotyczy prawdopodobnie prywatnego doświadczenia artysty. Nieopodal tego horyzontu widać latarnię morską optymistycznie zwiastującą długo wyczekiwany ląd. Tego długo wyczekiwanego lądu życzę każdemu z nas, w tym również autorowi tych interesujących morskich metafor.

Arkadiusz Karapuda

Łukasz Rudnicki. Kurs na horyzont
Od 14 do 30 lipca 2017 roku
Wernisaż: 14 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Wystawa w Warszawie

Dodaj komentarz