Znamy program Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Festiwal Łódź Czterech Kultur rozpocznie się 8 września. Program tegorocznej edycji to m.in. premierowe koncerty i spektakle oraz głośne nazwiska: Janusz Głowacki, Andrzej Krakowski, Marta Ziółek, Robert Rumas. Wszystkie festiwalowe wydarzenia łączy hasło „Alfabet Dialogu”, odwołujące się do rozpisania od nowa opowieści o nowoczesnym i otwartym mieście, czerpiącym siłę z różnorodności i wielokulturowości, która je zbudowała.

Festiwal Łódź Czterech Kultur (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Łódź Czterech Kultur (źródło: materiały prasowe)

Festiwal to dziesięć dni wypełnionych propozycjami. Już pierwszego dnia – w piątek, 8 września, Robert Rumas odsłoni pierwszą część swojej autorskiej instalacji w przestrzeni Starego Rynku, a Łukasz Lach z towarzyszącymi mu muzykami w Studiu im. H. Debicha zaprezentuje 10 piosenek Boba Dylana. Z kolei w przestrzeni WI-MA grupa LineAct zaprezentuje spektakl Oplątane, poświęcony włókniarkom – pracownicom dawnej fabryki na Widzewie. Tam też odsłonięty zostanie pierwszy festiwalowy mural autorstwa kolektywu Nomad Clan.

Pierwszego dnia na Starym Rynku rozegra się fabularna gra miejska w poszukiwaniu zaginionego kwartału i tu po raz pierwszy zaprezentowane zostaną Złódzone piosenki, opracowane przez cztery łódzkie formacje: Bielas i Marynarze, Lilu, Kożuch i Bałucka Kapela Podwórkowa. Wieczorem ze sceny najpierw popłynie szaleńczy twist w wykonaniu brytyjskiej grupy Yiddish Twist Orchestra, a potem niezwykła mieszanka brzmień od izraelskiej supergwiazdy o irackich korzeniach – Dudu Tassa & Kuwaitis. W tym czasie miłośnicy kabaretu politycznego mogą wybrać się do Teatru Muzycznego na spektakl Ucieczka z kina Polskość w wykonaniu Pożaru w burdelu i aktorów Teatru Polskiego w Warszawie z Andrzejem Sewerynem i Grażyną Barszczewską na czele. Wieczór zakończy odsłonięcie kolejnych dwóch murali – swoje prace zaprezentują Moneyless i Tellas.

10 września to dzień festiwalowych premier: w Teatrze Nowym im. K. Dejmka zobaczymy taneczny spektakl Is it Pamela/Inkarnacje w reżyserii Marty Ziółek oraz koncert, w którym Masha Qrella i Kortez, po raz pierwszy zaprezentują swój wspólny projekt. Z kolei Teatr Arlekin przygotował dla najmłodszych niedzielną Złotą Rybkę, reżyserowaną przez Maję Garmulewicz.

11 września w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się konferencja Archeologia śladu z udziałem badaczy humanistów, którzy rozmawiać będą o Łodzi – mieście merkuriańskim i nowoczesnym, a zarazem zanurzonym w historii. Wieczorem w podwórku przy Młynarskiej 32, Yankel Band zaprezentuje piosenki Z tancbudy Szai Magnata, z kolei Know Hope, zaprezentuje efekty swojej street-artowej interwencji.

Wtorek (12 września) to przede wszystkim mistyczna muzyka chasydów polskich w koncercie Symchy Kellera w Scenografii, a środa to początek trwającego do soboty cyklu spotkań z Andrzejem Krakowskim – uznanym reżyserem i scenarzystą oraz autorem książek o losach polskich Żydów, którzy rozwijali w Stanach Zjednoczonych przemysł filmowy: Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood i Pollywood. Uciekinierzy w raju. W ramach festiwalu będzie można zapoznać się bliżej ze wszystkimi obszarami działalności Krakowskiego. Spotkania odbędą się w Centrum Dialogu i Domu Literatury, natomiast w Narodowym Centrum Kultury Filmowej Andrzej Krakowski poprowadzi warsztaty scenariuszowe dla młodych filmowców.

Również w środę premiera Antygony w Nowym Jorku. Reżyser Andrzej Szczytko swoją interpretację dramatu zaprezentuje nie tylko publiczności, ale też autorowi tekstu – Januszowi Głowackiemu, który zapowiedział swój udział w wydarzeniu. Podobnie jak większość teatralnych premier festiwalu, Antygonę… zobaczymy ponownie w pokazie popremierowym. Ale to nie koniec środowych emocji. Również w Teatrze Nowym obejrzymy przejmujący spektakl opowiadający o grozie Holokaustu Ashes to Ashes czyli Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz.

Kolejnego dnia, w czwartek między innymi panel: Reżim komunistyczny w polskiej i rosyjskiej pamięci i podwójny koncert: L. Stad i Młynarski plays Młynarski.

15 września Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej zaprezentuje Czarnobylską modlitwę, spektakl w reżyserii Walerego Anisienki, zrealizowany na podstawie książki noblistki Swiatłany Aleksijewicz i mówiący o życiu po katastrofie. W klubie DOM piątkowe spotkanie z muzyką i energetyczna porcja dźwięków od rosyjskiego zespołu Oligarkh. Tego dnia poznamy też mural Hyuro i koronkową instalację NeSpoon.

W sobotę Wysocki. Powrót do ZSRR Teatru Nowego Proxima z Krakowa, koncert w Cerkwi św. Olgi, przy Piramowicza 12 oraz odsłonięcie murali Opiemme i Kasi Breski.

Na zakończenie (17 września) gwiazdorski koncert Cohen i kobiety w klubie Wytwórnia z udziałem dwunastu czołowych polskich wokalistek. Odsłonięty zostanie również mural, stworzony według koncepcji Piotra Chrzanowskiego przez wszystkich artystów.

Tegoroczna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur to również działania edukacyjne dla wszystkich łodzian. Dla najmłodszych przygotowano lekcje w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz muzyczno-ekologiczną zabawę w OFF Piotrkowska.

Festiwal Łódź Czterech Kultur
Od 8 do 17 września 2017 roku
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Dodaj komentarz