• 2017-07-12

12. Mozartiana w Gdańsku

20 sierpnia wystartuje w Gdańsku po raz dwunasty Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. Wystąpią wybitne indywidualności świata muzycznego, aktorzy, soliści i zespoły o ugruntowanej światowej renomie.

12. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana (źródło: materiały prasowe organizatora)

12. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku, jak i w latach poprzednich, festiwal poprzedzi prolog w Domu Uphagena. Najpierw swój recital ukazujący muzyczne korzenie Mozarta zaprezentuje znakomity brytyjski klawesynista Martin Ennis. Drugiego dnia polski akordeonista Maciej Frąckiewicz udowodni, że muzykę salzburskiego geniusza można wykonywać także na takich instrumentach, których Mozart nie znał. We wtorek dawne mieszczańskie wnętrza Gdańska wypełnią się szlachetnym brzmieniem skrzypiec i fortepianu. Na scenie pojawią się polska skrzypaczka mieszkająca w Wiedniu Anna Gutowska oraz pianista Antoni Lichomanow.

Podczas środowej oficjalnej inauguracji Festiwalu w Parku Oliwskim wystąpi słowacka orkiestra Slovak Sinfonietta oraz francuski wirtuoz trąbki Romain Lelou, zaś dyrygować będzie maestro Paweł Przytocki. W piątek na scenie usytuowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów wystąpi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, która wspólnie z flecistą Łukaszem Długoszem i harfistką Florence Sitruk (Szwajcaria) zaprezentuje publiczności niezwykle widowiskowy Koncert na flet i harfę KV 299.

Wielką atrakcją będzie specjalnie napisany dla festiwalu spektakl teatralno-muzyczny Fantazja na oliwskie organy w reżyserii Jerzego Bielunasa, z udziałem ogromnych marionet, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wielu aktorów i śpiewaków, m. in. wybitnego Olgierda Łukaszewicza.

Nie tylko muzyka klasyczna rozbrzmiewać będzie w Parku Oliwskim, również miłośnicy jazzu, muzyki rozrywkowej i folkowej znajdą coś dla siebie. W środowy wieczór wystąpi charyzmatyczna gwiazda muzyki rozrywkowej Gaba Kulka, w czwartek wystąpi jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych, Artur Dutkiewicz, w piątek zaś zagra niezwykle barwny szkocki zespół Breabach, który zaprezentuje muzykę Mozarta w folkowym wydaniu na oryginalnych szkockich instrumentach.

Nie zapominamy również o najmłodszych widzach, dla których po raz kolejny rok przygotowaliśmy barwny i niezwykle ciekawy program. Za jego realizację odpowiedzialna będzie Aneta Głuch-Klucznik, uznana aktorka i reżyser teatru lalek, dziekan wydziału lalkarskiego PWST w Krakowie.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie Koncert finałowy z udziałem wybitnych artystów. W Archikatedrze Oliwskiej wystąpią śpiewacy takiego formatu jak Robin Johannsen (sopran) – goszcząca na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych Julia Leżniewa, która prócz partii drugiego sopranu w Mszy c-moll zaśpiewa także solowe Regina coeli; niemiecki tenor Lothar Odinius oraz wybitny polski śpiewak i pedagog – Wojciech Gierlach (bas).

Partię chóralną wykona organizator festiwalu, ceniony na świecie Polski Chór Kameralny, a solistom i chórowi towarzyszyć będzie legendarna orkiestra instrumentów dawnych Academy of Ancient Music (Wlk. Brytania). Niedokończona przez Mozarta Msza c-moll zostanie dodatkowo oprawiona śpiewem gregoriańskim w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński. Dyrygować będzie maestro Jan Łukaszewski, dyrektor artystyczny MFM Mozartiana.

12. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana
Od 20 do 26 sierpnia 2017 roku
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Gdańsk

Dodaj komentarz