Eksperyment w Sztukach Wizualnych

Znamy już laureatów trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych, objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kalisza. Do konkursu swoje prace zgłosiło 88 artystów z Polski, Niemiec, USA.

Ludmiła Kaczmarek, „AVANT_garde”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludmiła Kaczmarek, „AVANT_garde”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzecia edycja konkursu „Próba 3” została adresowana do artystów profesjonalnych z Polski i z zagranicy. W otwartej formule 3 edycji można było zgłaszać prace interdyscyplinarne lub wykonane w tradycyjnym warsztacie podejmujące ryzyko, ingerencję lub zbiór działań niekontrolowanych składających się na charakter eksperymentów. Oceny pracy konkursowych dokonało Jury w składzie prof. Jarosław Kozłowski, prof. Katarzyna Józefowicz, prof. Szymon Wróbel, Jakub Tarasin oraz dr Joanna Dudek.

Nagrody regulaminowe otrzymali:

 • Ludmiła Kaczmarek. Grand Prix – nagroda Prezydenta Miasta Kalisz
  Uzasadnienie werdyktu: za nawiązanie do najważniejszych tradycji polskiej awangardy i twórczą interpretacją sztuki Władysława Strzemińskiego.
 • Anna Palusińska. Nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej
  Uzasadnienie werdyktu: za próbę przemyślenia pamięci po Shoah, wyrażonej bez zniekształcenia obrazu przeszłości i oddania sprawiedliwości anonimowym ofiarom, którym historia usiłowała odebrać prawo do żałoby.
 • Izabela Łęska. Nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz wystawa indywidualna
  Uzasadnienie werdyktu: za innowacyjne użycie nowych technologii w celu przemyślenia naszej obecności w publicznej przestrzeni miejskiej.
 • Ex-aequo Sylwia Jakubowska-Szycik i Agnieszka Mastalerz Nagroda Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego  (wystawa)
  Uzasadnienie werdyktu: za zaproszenie widza do refleksji nad płynnymi relacjami władzy, pozorną siłą silnych i względną niemocą słabych.

Do wystawy Jury zakwalifikowało 13 projektów artystów: Dmitrij Buławka-Fankidejski, Sylwia Jakubowska-Szycik, Ludmiła Kaczmarek, Michał Knychaus, Kamila Kornaga, Szymon Kula, Izabela Łęska, Małgorzata Łuczyna i Jacek Złoczowski, Agnieszka Mastalerz, Anna Palusińska. Anna Szmidt, Weronika Teplicka, Jakub Wawrzak.

Anna Palusińska, „Tożsamości”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Palusińska, „Tożsamości”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa finalistów konkursu odbędzie się w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu i potrwa od 8 grudnia 2017  roku do 28 stycznia 2018 roku.

Laureaci Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych „Próba 3”
Organizator: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Wyniki konkursu: 11 lipca 2017 roku
Wernisaż wystawy raz z rozdaniem nagród: 8 grudnia 2017 roku

Dodaj komentarz