• 2017-07-11

21 historii z nowojorskiego metra

Piotr Stasik w swoim najnowszym filmie 21 × Nowy Jork przedstawia 21 osób spotkanych w nowojorskim metrze i 21 intymnych opowieści. Film wchodzi na ekrany kin już 21 lipca.

„21 × Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„21 × Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kim naprawdę są osoby podróżujące nowojorskim metrem? Piotr Stasik skierował kamerę na 21 przypadkowych osób wyłonionych z tłumu podróżnych. Jak wyglądają ich intymne relacje? Jakie są ich seksualne pragnienia? W filmie poznajemy 21 osobistych, pełnych emocji historii. „Czy to jest w ogóle dozwolone, żeby być znów tak szczęśliwym?” – pyta dziewczyna, która w jednej ze scen całuje się z poznanym niedawno mężczyzną.

Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, tęsknot i rozczarowań. Czy bliskość dziś to przede wszystkim seks? Poruszające obrazy Nowego Jorku i muzyka techno wprowadzają w trans, dzięki któremu możemy zbliżyć się do nieznajomych. 21 × Nowy Jork jest również lustrem, w którym widz może się przejrzeć, jeśli… starczy mu odwagi.

Chciałem rozmawiać z ludźmi o rzeczach dla nich najważniejszych. Wszystkie opowieści w naturalny sposób zmierzały więc w kierunku relacji i związków. Momenty, w których o nich rozmawialiśmy, były najszczersze – mówi Piotr Stasik o filmie 21 × Nowy Jork.

Jak wyglądała praca nad filmem w Nowym Jorku?

W nawiązaniu nowych relacji bardzo pomagają mi moje poprzednie filmy. Pokazuję je swoim potencjalnym bohaterom i odsłaniam się przed nimi pierwszy – jako twórca, z którym można szczerze porozmawiać. Poza tym w Stanach wielokulturowość sprawiła, że ludzie są przyjaźnie nastawieni do siebie nawzajem. Na starcie każdy dostaje kredyt zaufania. A ja spotkania traktowałem też jako okazję, żeby dowiedzieć się czegoś o sobie, więc nasze rozmowy były autentyczne, a to się wyczuwa; zaufanie się wtedy pogłębia – mówi reżyser.

Film Piotra Stasika zyskał uznanie na zagranicznych i polskich festiwalach filmowych, otrzymując m.in. nominację w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny do Europejskiej Nagrody Filmowej i specjalne wyróżnienie jury dla najlepszego reżysera w Konkursie Fiction / Non-Fiction 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

21 × Nowy Jork, reż. Piotr Stasik
Premiera: 21 lipca 2017 roku
Dystrybutor: Against Gravity

Dodaj komentarz