Performatywny Magazyn

Performatywny Magazyn to nowy projekt Muzeum Śląskiego, w ramach którego powstanie instalacja związana z KWK Ferdynand (później Katowice) pt. Pozdrowienia z Katowic. Autorki w swojej wizji artystycznej nawiązują do pocztówek z końca XIX i początku XX stulecia oraz panoramy Katowic z czasów rozkwitu miasta przemysłowego, którego stałym elementem był gęsty dym pochodzący z kopalń.

„Performatywny Magazyn” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Performatywny Magazyn” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pierwszej odsłonie instalacji przygotowanej w dawnym magazynie odzieżowym od 14 lipca do 17 września będzie można przyjrzeć się związkom przeszłości i teraźniejszości w projekcie Aleksandry Czupkiewicz i Marii Wawer. Spojrzeniu wstecz towarzyszyć będzie współczesna forma wyrazu. Integralną częścią instalacji jest wideo-art Jakuba Lecha.

Zrewitalizowane obiekty z ery przemysłowej zostały tu ukazane podczas wydobycia surowców, w rzeczywistości minionej. Ówczesny odbiór, wrażenia i odczuwanie w mieście przemysłu w czasach obecnych są ulotne i niemożliwe do powtórzenia. Gęsty dym i zamglony obraz przywracają aurę ośrodka przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku, a jednocześnie komentują krytycznie otaczającą nas miejską rzeczywistość. Instalacji towarzyszyć będą warsztaty dla rodzin z dziećmi, które mają na celu nie tylko rozwijać kreatywność, ale również uwrażliwiać na otaczającą rzeczywistość przemysłowego krajobrazu.

Ostateczna forma prezentacji zrealizowanej w ramach Performatywnego Magazynu będzie wizją twórcy, ale zostanie wypracowana w ramach konsultacji pomiędzy przedstawicielami Muzeum i artystą, który w trakcie całego procesu pełnić będzie nadzór autorski nad podjętą realizacją. Wykorzystując potencjał tkwiący w działaniach artystycznych, chcemy spojrzeć na wielowymiarowe dziedzictwo naszego regionu z perspektywy młodych osób, które razem z nami zechcą podjąć się trudu reinterpretacji zagadnienia o ponadregionalnym znaczeniu.

Performatywny Magazyn: Pozdrowienia z Katowic
Koordynator: Magdalena Czerny-Kehl
Otwarcie instalacji: 14 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Od 15 lipca do 17 września 2017 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz