• 2017-07-11

Oskar Zięta w Gdyni

Na wystawie Oskar Zięta. Polskie Projekty, Polscy Projektanci w Muzeum Miasta Gdyni przedstawiono Oskara Ziętę zarówno jako projektanta produktów i marek produkcyjnych, jak i projektanta technologii oraz innowatora. Pokazano, w jaki sposób łączy on zdobytą w Polsce i za granicą wiedzę inżynieryjną z wrażliwością artysty.

„Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowano pełne spectrum działalności Oskara Zięty, przybliżając sylwetkę artysty, przedstawiając dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia, które pozwoliły na wzmocnienie wizerunku polskiego wzornictwa na świecie. Przedstawiając estetyczną i praktyczną stronę dizajnu, starano się pokazać, że Oskar Zięta jest innowatorem, czego przykładem jest technologia FiDU, która powstała na styku dizajnu ze sztuką i rzemiosłem.

Przedstawiono także technologię  FiDU Innovation Lab, możliwych jej aplikacji w przemyśle, proces powstawania, prototypy (2D, 3D), nagrania z produkcji, zdjęcia z procesu projektowego. Z drugiej strony kuratorki starają się przedstawić Oskara Ziętę jako artystę i projektanta, pokazując unikatowość stworzonych przez niego obiektów (stół G-Table, krzesło J-chair).

Równocześnie Oskar Zięta przedstawiony jest jako architekt, twórca obiektów wielkoskalowych w przestrzeni urbanistycznej i architektonicznej (rzeźba Nawa we Wrocławiu, instalacja rzeźbiarska Wir w Warszawie). Pokażemy także bardziej pragmatyczną stronę dizajnu poprzez prezentację zaprojektowanych przez Ziętę marek mebli modułowych Pakiet i 3+ w praktycznej, użytkowej formie, w zróżnicowanych aranżacjach.

Oskar Zięta. Polskie Projekty, Polscy Projektanci
Od 2 lipca do 12 listopada 2017 roku
Kuratorki: Anna Śliwa, Izabela Bołoz
Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz