• 2017-07-11

Jest coś takiego jak społeczeństwo

W czerwcu przypadła 10. rocznica śmierci wybitnego brytyjskiego fotografa Chrisa Schwarza, założyciela i pierwszego dyrektora muzeum Galicja.

Fot. Chris Schwarz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Chris Schwarz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zanim Chris spędził wiele lat fotografując ślady żydowskiej przeszłości na ziemiach dawnej Galicji, zanim na stałe przeprowadził się do Polski by prowadzić muzeum, przez ponad dwie dekady pracował jako fotograf i fotoreporter w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Rosji czy Afganistanie. Twórczość Schwarza była zawsze głęboko zaangażowana, a obiektyw swojego aparatu często kierował na osoby potrzebujące uwagi i pomocy, niejednokrotnie wyrzucone poza nawias społeczeństwa.

Dokumentował ruchy społeczne i kulturę kapitalistycznego społeczeństwa. Polską Solidarność i afgańskich uchodźców w latach 80. Jego zdjęcia z marszu Frontu Narodowego (i blokującej go kontrmanifestacji) w brytyjskim Lewisham trafiły na pierwsze strony gazet w całej Wielkiej Brytanii. Fotografował m.in. bezdomnych w Paryżu i Londynie, rezydentów domów starców, mieszkańców londyńskiej dzielnicy Hammersmith czy fanów klubu sportowego Millwall.

Regularnie publikował w czasopismach „Time Out”, „The Independent”, „Guardian”. Ostatnie lata życia Chris poświęcił Żydowskiemu Muzeum Galicja. Kiedy w 2004 roku otwierał muzeum, wiele osób twierdziło, że instytucja nie przetrwa nawet kilku miesięcy. Po latach wspominany jest jako wrażliwy i uparty wizjoner, który na krakowskim Kazimierzu pozostawił po sobie trwały ślad.

Jest coś takiego jak społeczeństwo. Wystawa poświęcona pamięci Chrisa Schwarza
Od 30 czerwca 2017 roku do 28 lutego 2018 roku
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Dodaj komentarz