• 2017-07-11

Zobacz czarno-biały Gdańsk

Od 7 lipca w Gdańskiej Galerii Fotografii można oglądać wystawę Czarno-biały Gdańsk lat 60. Janusz Uklejewski, Bolesława i Edmund Zdanowscy, Jerzy Dygasiewicz, Janusz Rydzewski, Tadeusz Link. Pokazane na niej prace pozwolą choć na chwilę przenieść się do początku drugiej połowy XX wieku i poczuć swoistego ducha tamtych lat.

Tadeusz Link, fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Link, fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przywołany czarno-biały świat Gdańska z jego kwitnącym przemysłem stoczniowym i modernistyczną, właśnie powstającą architekturą (J. Rydzewski) ukazuje niezwykły rozwój miasta i przypomina specyfikę czasu minionego. Fotografie te to swoisty przegląd krajobrazu industrialnego, architektonicznego i społecznego miasta odrodzonego po II wojnie światowej. Oryginalne fotografie po raz pierwszy były prezentowane na trójmiejskich wystawach W XV-lecie wyzwolenia. Sopot w Fotografice Bolesławy i Edmunda Zdanowskich (1960) oraz Gdańsk i morze. Wystawa fotografiki w ramach obchodów X wieków Gdańska (1962). Dla poszerzenia kontekstu twórców do 41 zdjęć dodane zostały inne, reprezentatywne dla twórców dzieła wybrane ze zbiorów Pracowni Fotografii Gdańskiej MNG.

Więcej o wystawie Czarno-biały Gdańsk lat 60. w serwisie Wydarzenia.o.pl

Czarno-biały Gdańsk lat 60. Janusz Uklejewski, Bolesława i Edmund Zdanowscy, Jerzy Dygasiewicz, Janusz Rydzewski, Tadeusz Link
Od 07 lipca do 30 września 2017 roku
Kuratorki: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Współpraca: Mariola Balińska
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)

Dodaj komentarz