Big Book Cafe na literackiej mapie Warszawy

Już w ten piątek startują Big Book Cafe i pierwsza realizowana tam seria wydarzeń – Literacki Stand-up, czyli cykl występów na żywo, podczas których autorzy próbują sił w roli performerów i wygłaszają komentarze do rzeczywistości. Jako pierwsi na scenę wyjdą Krzysztof Varga i Pablopavo, autorzy tekstowo-muzycznego stand-up’u zatytułowanego Moja śmierć cywilna i inne melodie.

Big Book Cafe w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Big Book Cafe w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Big Book Cafe będzie miejscem okołoksiążkowych innowacji, eksperymentów i zaskakujących wydarzeń. Idee realizowane dotąd podczas międzynarodowego Big Book Festival tu będą rozwijane na co dzień.

Teraz w wyczekiwanym przez naszą czytelniczą publiczność Big Book Cafe festiwal literacki będzie trwał przez okrągły rok. To miejsce i jego program są naszym kolejnym słowem w rozmowie o odważnym kształtowaniu kultury czytania – mówi Anna Król z Fundacji „Kultura nie boli”, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Big Book Cafe będzie otwarte przez siedem dni w tygodniu. Na co dzień stanie się miejscem okołoliterackich rozmów przy kawie, spotkań z pisarzami, przestrzenią dającą możliwość spokojnego czytania książki w otwartej czytelni, a także księgarnią.

„Świat literatury bywa areną walki – o czytelników, o miejsce na półce, o pieniądze. Najrzadziej walczy się na niej o sens czytania i sprawę najbardziej ulotną – sens tworzenia literatury przez jej autorów” – tłumaczy Anna Król, pomysłodawczyni Literackiego Stand-up’u. Scena ta jest tworzona z myślą o pisarzach i innych artystach „pracujących w literach”. Daje twórcom możliwość wykrzyczenia swoich argumentów, podzielania się prywatnymi fascynacjami i oczyszczenia ze złości, a także zmierzenia się z własną twórczością na oczach czytelników. Żeby to uczynić, autorzy podejmą wyzwanie – wyjdą zza biurek, wcielą się w role performerów i staną przed publicznością. „To nieuprawiany u nas sposób literackiej konfrontacji, a jednocześnie eksperyment. Mówi się, że nie ma w Polsce miejsca na prawdziwą rozmowę o książkach. Chcemy sprawdzić, czy aby na pewno” – dodaje Anna Król.

Pierwszymi bohaterami Literackiego Stand-up’u, który od lipca regularnie będzie odbywał się w Big Book Cafe, jest duet twórczych wagabundów. Tworzą go Krzysztof Varga – pisarz, który z precyzją chirurga tnie na kawałki świat bohaterów literackich, szukając w nim sensu i spełnienia – oraz Pablopavo – pierwszy poeta wśród muzyków, który lubi wypatrywać szczęścia „gdzieś indziej”. Ich stand-up stanie się rozmową o zmierzchu świata literatury. Artyści zapowiadają tekstowo-muzyczny freestyle – świat ukazany oczami literata i literat widziany przez muzyka.

Big Book Cafe – otwarcie i pierwszy Literacki Stand-up
14 lipca 2017 roku, godz. 20.00
ul. J. Dąbrowskiego 81, Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR