Big Book Cafe na literackiej mapie Warszawy

Już w ten piątek startują Big Book Cafe i pierwsza realizowana tam seria wydarzeń – Literacki Stand-up, czyli cykl występów na żywo, podczas których autorzy próbują sił w roli performerów i wygłaszają komentarze do rzeczywistości. Jako pierwsi na scenę wyjdą Krzysztof Varga i Pablopavo, autorzy tekstowo-muzycznego stand-up’u zatytułowanego Moja śmierć cywilna i inne melodie.

Big Book Cafe w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Big Book Cafe w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Big Book Cafe będzie miejscem okołoksiążkowych innowacji, eksperymentów i zaskakujących wydarzeń. Idee realizowane dotąd podczas międzynarodowego Big Book Festival tu będą rozwijane na co dzień.

Teraz w wyczekiwanym przez naszą czytelniczą publiczność Big Book Cafe festiwal literacki będzie trwał przez okrągły rok. To miejsce i jego program są naszym kolejnym słowem w rozmowie o odważnym kształtowaniu kultury czytania – mówi Anna Król z Fundacji „Kultura nie boli”, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Big Book Cafe będzie otwarte przez siedem dni w tygodniu. Na co dzień stanie się miejscem okołoliterackich rozmów przy kawie, spotkań z pisarzami, przestrzenią dającą możliwość spokojnego czytania książki w otwartej czytelni, a także księgarnią.

„Świat literatury bywa areną walki – o czytelników, o miejsce na półce, o pieniądze. Najrzadziej walczy się na niej o sens czytania i sprawę najbardziej ulotną – sens tworzenia literatury przez jej autorów” – tłumaczy Anna Król, pomysłodawczyni Literackiego Stand-up’u. Scena ta jest tworzona z myślą o pisarzach i innych artystach „pracujących w literach”. Daje twórcom możliwość wykrzyczenia swoich argumentów, podzielania się prywatnymi fascynacjami i oczyszczenia ze złości, a także zmierzenia się z własną twórczością na oczach czytelników. Żeby to uczynić, autorzy podejmą wyzwanie – wyjdą zza biurek, wcielą się w role performerów i staną przed publicznością. „To nieuprawiany u nas sposób literackiej konfrontacji, a jednocześnie eksperyment. Mówi się, że nie ma w Polsce miejsca na prawdziwą rozmowę o książkach. Chcemy sprawdzić, czy aby na pewno” – dodaje Anna Król.

Pierwszymi bohaterami Literackiego Stand-up’u, który od lipca regularnie będzie odbywał się w Big Book Cafe, jest duet twórczych wagabundów. Tworzą go Krzysztof Varga – pisarz, który z precyzją chirurga tnie na kawałki świat bohaterów literackich, szukając w nim sensu i spełnienia – oraz Pablopavo – pierwszy poeta wśród muzyków, który lubi wypatrywać szczęścia „gdzieś indziej”. Ich stand-up stanie się rozmową o zmierzchu świata literatury. Artyści zapowiadają tekstowo-muzyczny freestyle – świat ukazany oczami literata i literat widziany przez muzyka.

Big Book Cafe – otwarcie i pierwszy Literacki Stand-up
14 lipca 2017 roku, godz. 20.00
ul. J. Dąbrowskiego 81, Warszawa

1 komentarz do artykułu “Big Book Cafe na literackiej mapie Warszawy”

 1. Andrzej Nowakowski

  Piknik to porażka. Jedli wyłącznie Panowie z obsługi i aktor z Ojca Mateusza.
  Nie tak prowadzi się promocję. Ale lubiê czytać i popieram pomysł. Świetny, oby wypalił.
  Dodam, że taka promocja osiedlowa, brak banerów, a przede wszystkim miejsce pod płotem raczej zniechêcą przyszłych gości.
  Andrzej Nowakowski
  Krajowa Agencja Prasowa Media-Ars
  Pozdraw i am i życzê powodzen i a.

Dodaj komentarz