• 2017-07-10

Czarna komedia Wilde Maus

Wilde Maus to czarna komedia o krytyku muzycznym, który po utracie pracy planuje bezlitosną zemstę na byłym szefie. Film był prezentowany w Konkursie Głównym podczas tegorocznego Berlinale.

„Wilde Maus”, reż. Josef Hader © Wega Film (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Wilde Maus”, reż. Josef Hader © Wega Film (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bohaterem komedii jest znany krytyk muzyczny Georg, który pewnego dnia, na skutek cięcia kosztów w wydawnictwie, zostaje zwolniony z pracy. Utrata etatu jest tak upokarzająca dla Georga, że mężczyzna nie jest w stanie przyznać się do porażki swojej dużo młodszej żonie Johannie. Tego samego wieczora Johanna stawia pod znakiem zapytania męskość męża, nieopatrznie sugerując, że jego plemniki się starzeją, co może być powodem, dla którego kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę od trzech lat. Co jeszcze gorszego może się wydarzyć? Zdesperowany Georg poprzysięga zemstę byłemu pracodawcy…

Josef Hader przyszedł na świat w 1962 roku. Studiował germanistykę i historię. Kiedy odkrył w sobie talent komediowy, przerwał studia i zaczął pisać tragifarsy sceniczne oraz występować w kabaretach. Dla kina odkrył go Paul Harather, który w 1993 sfilmował sztukę Hadera Indie –i obsadził autora w roli głównej. Po następnych rolach filmowych i teatralnych Hader stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych komików w Austrii. W thrillerze Przyjdź, słodka śmierci (2000), napisanym zresztą przez siebie, dał się poznać również jako znakomity aktor dramatyczny. W tragikomedii Wilde Maus Hader po raz pierwszy stanął za kamerą – i od razu zawalczył o Złotego Niedźwiedzia na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie „Berlinale”.

Wilde Maus, reż. Josef Harder
Premiera: 28 lipca 2017 roku
Aurora Films

Dodaj komentarz