Na granicy piękna i brzydoty

Prace Antoniny Joszczuk, które będzie można zobaczyć w galerii SiC!, to próba oddania tego, co pod powiekami w szklanej, migotliwej i kruchej materii. Stworzona ekspozycja przypominać więc będzie scenografię z onirycznego filmu.

Antonina Joszczuk, „Poza kontrolą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonina Joszczuk, „Poza kontrolą” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tworząca głównie w szkle Antonina Joszczuk zaprezentuje małe obiekty, takie jak choćby miniaturowe sylwetki zwierząt, i duże realizacje – kilkumetrowa, delikatna instalacja z szklanych modułów przypominająca chmury. Poszczególne elementy można czytać osobno, jak również doszukiwać się głębszej narracji. Estetyka, którą posługuje się artystka, balansuje na granicy piękna i brzydoty.

W jej pracach odnajdziemy aurę niesamowitości, a stylistycznie działania artystki przypominają surrealistyczne projekty pierwszej awangardy filmowej czy animacje braci Quay – dodaje Dominika Drozdowska

Wystawa Poza kontrolą to nie tyle forma terapii dla nękanej od dziecka przez koszmary senne artystki, co zadanie projektowe. W zależności od charakteru wizji Antonina szuka dla nich odpowiedniej techniki wykonania. Zapisując i katalogując je od wielu lat, dzieli je na dwa rodzaje – te które można realnie wykonać i te, których obraz pozostanie w głowie.

Antonina Joszczuk. Poza kontrolą
Od 13 lipca do 26 września 2017 roku
Wernisaż: 13 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Galeria SiC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz