• 2017-07-10

Europejscy twórcy otwierają ciało i umysł

Jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce Ciało/Umysł rusza już 11 lipca. 16. edycję, której motywem wiodącym jest czas, otworzy spektakl legendarnego francuskiego choreografa Jérôme’a Bela, a zaraz po nim projekt Performing Europe, stawiający pytania o znaczenie tańca.

„Gala”, fot. Jose Frade (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gala”, fot. Jose Frade (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spoglądamy na czas rozumiany jako porządkowanie, reprodukowanie, zapisywanie i archiwizowanie, a także czas biologiczny ciała postrzegany jako przemijanie. Stawiamy pytania o czas wolny czy też bunt przeciwko tyranii zegara, o alternatywy dla przyszłości oraz, co dla nas niezwykle ważne, o sposoby mierzenia i wyrażania czasu w tańcu – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektorka festiwalu, a także prezeska fundacji Ciało/Umysł.

Festiwal zainauguruje spektakl francuskiego tancerza i choreografa, Jérôme’a Bela, nazywanego filozofem tańca i jednym z prekursorów ruchu non-dance. Specjalnie dla Ciała/Umysłu przygotował unikatową odsłonę spektaklu Gala, zrealizowanego wcześniej w różnych zakątkach świata – m.in. Paryżu, Berlinie, Budapeszcie, Sao Paulo i Singapurze. Tym razem do udziału w przedsięwzięciu i występu na scenie zaprosił 20 warszawiaków.

W Gali Jérôme Bel bada pamięć ciała oraz społeczny wymiar czasu w tańcu pop. Porusza także problem utopijnej pogoni za czasem i nieosiągalną doskonałością, a poprzez uczestników w różnym wieku i ich cielesność sięga do pamięci biologicznej. „Odkrywa zapisane w ciele, lecz nieuświadomione formy ruchu, taneczne klisze i wyobrażenia” – dodaje dyrektorka festiwalu.

Premierowe spektakle będzie można zobaczyć 11 i 12 lipca na deskach Nowego Teatru w Warszawie. Więcej informacji o festiwalu na stronie internetowej organizatora.

Festiwal Ciało/Umysł w Warszawie
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizator: Nowy Teatr w Warszawie, STUDIO teatrgaleria
11 i 12 lipca 2017 roku

Dodaj komentarz