• 2017-07-10

15. polski wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, w trakcie dorocznych obrad podczas 41. sesji odbywającej się między w Krakowie, zdecydował o wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

Low Chamber (Historic Silver Mine),  Copyright: © Tarnowskie Góry Land Lovers' Association  (źródło: materiały prasowe)

Low Chamber (Historic Silver Mine), Copyright: © Tarnowskie Góry Land Lovers' Association (źródło: materiały prasowe)

Kopalnie ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach są największą i najbardziej znaczącą, historyczną kopalnią tych rud w Polsce – świadectwem 500-letnich tradycji górniczych. Położona na Nizinie Śląskiej w południowej części Polski, w jednej z europejskich prowincji metalogenicznych, od średniowiecza była ważnym miejscem w procesie metalurgicznym w Europie. Tarnogórskie górnictwo wyróżniało się ponadto w XIX w. rozległym, zintegrowanym systemem odwadniającym i zaopatrującym ludność i przemysł w regionie w wodę, równocześnie będąc jednym z największych tego typu rozwiązań na świecie.

Każdy nowy wpis na Listę światowego dziedzictwa cieszy, a szczególnie cieszą te, które ukazują nasz wkład w dorobek ludzkości. Tarnogórskie kopalnie mają zasłużone miejsce w historii rozwoju przemysłu górnośląskiego i tym samym historii gospodarczej Europy.

To, co je wyróżnia na tle innych ośrodków górniczych w Europie to zakres w jakim zachowały się wyrobiska górnicze i niezwykle mądre podejście do gospodarowania zasobami środowiska, które doprowadziło do zlikwidowania zagrożenia wodnego i jednoczesnego zagospodarowania wody na potrzeby ludzi. Poprzez ten wpis składamy podziękowania ludziom, dzięki którym kolejne pokolenia mogą żyć i prosperować – powiedziała Katarzyna Piotrowska, kierownik Ośrodka ds. światowego dziedzictwa w NID.

Underground Machine Hall, Copyright: © Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, autor: Piotr Gad  (źródło: materiały prasowe)

Underground Machine Hall, Copyright: © Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, autor: Piotr Gad (źródło: materiały prasowe)

15. polski wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach
Lipiec 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz