Na spacer z Czechowiczem

9 lipca będzie miał miejsce spacer śladami Czechowicza i jego Poematu o mieście Lublinie. To już piętnasty raz, kiedy to odbędzie się wędrówka po miejscach uwiecznionych w utworze.

Spacer śladami „Poematu o mieście Lublinie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spacer śladami „Poematu o mieście Lublinie” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz pierwszy mieszkańcy Lublina spacerowali z Czechowiczem w nocy z 13 na 14 lipca 2003 roku. Przykładem Czechowiczowskiego bohatera wędrówka odbywa się co roku w noc lipcową, podczas pełni Księżyca. Wówczas to bowiem wędrowiec wkracza do miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej. Dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, by następnie zejść w dół ku nieistniejącej dziś ulicy Szerokiej. Krętymi uliczkami dzielnicy żydowskiej (także obecnie nieistniejącej) opuszcza miasto rodzinne. Uczestników spaceru poprowadzi więc sam Czechowicz, a także — Księżyc w pełni.

W tym roku spacerowicze otrzymają specjalny druk okolicznościowy — exlibris i przypinki. Chętni będą mogli także zostawić swój wpis w księdze pamiątkowej. Ponadto dzięki uprzejmości Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza będzie można zobaczyć oryginalną wersję Poematu o mieście Lublinie, pokazywaną publicznie jedynie trzy razy w roku.

Tegoroczna edycja spaceru zbiega się z 80. rocznicą emisji Poematu o mieście Lublinie w Polskim Radiu. W 1937 roku na jego antenie utwór Czechowicza recytowali Irena Kwiatkowska i Antoni Bohdziewicz.

Spacer śladami Poematu o mieście Lublinie
9 lipca 2017 roku o godzinie 19.00
Początek spaceru: wiadukt nad Aleją Solidarności od strony Górek Czechowskich
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie

Dodaj komentarz