Studenci dla Puszczy

Problem ochrony zagrożonych gatunków takich jak wilki czy żubry, dyskusje wokół kornika drukarza, kwestia myślistwa czy wreszcie sprawa zwiększonej wycinki drzewostanu – to tematy prac na wystawie poświęconej Plakat dla Puszczy, którą przygotowali studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. 1 lipca wystawę otworzył Tomasz Samojlik, naukowiec w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, autor i ilustrator książek dla dzieci poświęconych Puszczy.

Łukasz Leśniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Leśniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Plakat dla Puszczy prezentuje prace które powstały w Pracowni Komunikacji Wizualnej, na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w semestrze zimowym roku akademickiego 2016/2017. „Puszcza Białowieska” to hasło rzucone przez prowadzącą, temat zarysowany dość pobieżnie, z naciskiem na dowolną twórczą interpretację. Dotąd, dla większości studentów jedynym dobrze znanym tego typu obszarem była, poprzecinana asfaltowymi alejkami, podkrakowska Puszcza Niepołomicka o której już Simona Kossak pisała, że do Białowieskiej ma się jak kundel wiejski do wilka, albo krowa do żubra…

Prace są różnorodne pod względem formalnym – część twórców posługuje się językiem ilustracji lub komiksu, inni wykorzystują fotografie, pojawiają się także lapidarne wypowiedzi oparte na prostych, szablonowych kształtach. Ciekawe są zabawy z konwencją poprzez nawiązania do plakatu filmowego czy cyrkowego, inspirowane Polską Szkołą Plakatu. Znajdziemy też przykład dowcipnego wykorzystania języka wizualnego reklamy znanej szwedzkiej firmy meblarskiej.

Studenci na własną rękę badali zagadnienie i decydowali, czy podejmą się kwestii budzącej gorące dyskusje jaką jest wzmożona w ostatnim roku wycinka drzew, czy skupią się na unikatowym charakterze tego obszaru, na jego historii czy też ochronie gatunkowej tamtejszej fauny i flory.

Autorzy: Kamil Kukułka, Aleksandra Kwater, Joanna Ledworuch, Łukasz Leśniak, Agnieszka Pałuk, Kinga Piwińska, Mateusz Saks-Dąbkowski, Edhar Shvets, Dominika Spytek, Jagoda Stasiak, Karolina Tenerowicz, Szymon Zakrzewski.

Organizatorzy: Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Plakat dla Puszczy
Od 1 do 31 lipca 2017 roku
Opieka artystyczna: Monika Chrabąszcz-Tarkowska
Współpraca: Tomasz Samojlik
Teatr w Teremiskach

Dodaj komentarz