• 2017-07-08

Grzegorz Bral komentuje Hamleta

Miłość, zazdrość i nienawiść wyrażone poprzez polifoniczne dźwięki. Taniec z mieczami i pożegnanie w płomieniach. 2 lipca odbyła się premiera najnowszego przedstawienia Teatru Pieśń Kozła Hamlet – komentarz, którą zakończyły długie owacje na stojąco. Spektakl zostanie pokazany także 11 i 12 lipca.

„Hamlet – komentarz”, reż. Grzegorz Bral, fot. Mateusz Bral (źródło: materiały prasowe teatru)

„Hamlet – komentarz”, reż. Grzegorz Bral, fot. Mateusz Bral (źródło: materiały prasowe teatru)

Akcja spektaklu rozgrywa się dwa miesiące przed właściwą akcją dramatu, czyli w noc zabójstwa starego króla. Noc ta przeradza się w czuwanie, rodzaj „szekspirowskich Dziadów”. Na scenie pojawiają się postaci obecne oraz nieobecne na kartach dramatu Szekspira. Reżyser Grzegorz Bral wskazuje na to, że źródeł faktycznego dramatu należy upatrywać wcześniej, dokładnie w chorych założeniach rodziny, która ma swoje założenia względem dziecka – Hamleta – i bezwzględnie stara się je egzekwować. Dlatego główny bohater jest pozbawiony tożsamości.

W zamyśle interpretacyjnym Alicji Bral nie ma on nawet własnego imienia. Zostaje wtłoczony w schemat, wedle którego musi żyć i nie jest w stanie mu się przeciwstawić. Ze sceny pada pytanie o to, jak żyć, gdy nie można być sobą lub nawet odkryć samego siebie.

Hamlet to człowiek naszych czasów, który z góry ma narzuconą mnogość zadań i powinności oraz nie tylko utracił własną tożsamość, ale także instynkt wołania o nią – mówi Grzegorz Bral.

Reżyser przygląda się temu, co dzieje się w głowach bohaterów i snuje przypuszczenia, co doprowadziło do tragedii. Dostrzega rodzące się w postaciach natomiast bolesne tajemnice. Powstał spektakl o energii, która domaga się ujawnienia, a postać Hamleta jest jej medium.

Realizatorzy:

Reżyseria: Grzegorz Bral
Dramaturgia: Alicja Bral
Muzyka: Jean Claude-Acquaviva, Maciej Rychły
Przygotowanie chóru: Kelvin Chan
Kostiumy: Alicja Gruca
Scenografia: Robert Florczak
Światła: Wojciech Maniewski

Występują: Kelvin Chan, Peyman Fallahian Sichiani, Dimitris Varkas, Rafał Habel, Julien Touati, Łukasz Wójcik, Bogdan Koca, Julianna Bloodgood, Anu Almagro, Jenny Kaatz, Olga Kunicka, Natalia Voskoboynikow, Magda Wojnarowska, Volodymyr Andrushchak, Maciej Rychły.

Hamlet – komentarz
Premiera: 2 lipca 2017 roku
Kolejne spektakle: 11, 12 lipca, godz. 19.30
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu

Dodaj komentarz