• 2017-07-08

Festiwal Muzyki Polskiej – Koncert Monograficzny Pawła Mykietyna

Orkiestra Sinfonia Varsovia oraz Basem Akiki zaprezentują 13 lipca na Festiwalu Muzyki Polskiej utwory z dorobku Pawła Mykietyna. Koncert stanowi wyjątkową okazję do prześledzenia ewolucji muzyki Mykietyna, począwszy od 3 dla 13, przez II Symfonię, aż po Koncert podwójny na dwa flety, w którym partię solowe wykonają Łukasz Długosz oraz Agata Kielar-Długosz.

Festiwal Muzyki Polskiej – Koncert Monograficzny Pawła Mykietyna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Muzyki Polskiej – Koncert Monograficzny Pawła Mykietyna (źródło: materiały prasowe organizatora)

O jego muzyce można powiedzieć, że jest to muzyka swoich czasów, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nie jest ani szczególnie zapatrzona w przeszłość, ani też nie wybiega zanadto w przyszłość, ryzykując utratę kontaktu z rzeczywistością. Mykietyn z niezwykłym wyczuciem łączy tradycyjne elementy rzemiosła kompozytorskiego z rozmaitymi nowinkami technicznymi, często sięgając również po brzmienia i formy typowe dla szeroko pojętej muzyki rozrywkowej, od heavy metalu przez hip-hop aż po poezję śpiewaną.

W trakcie Festiwalu Muzyki Polskiej Sinfonia Varsovia pod batutą libańsko-polskiego dyrygenta, Bassem’a Akiki, wykona utwory najbardziej reprezentatywne dla dotychczasowej twórczości Pawła Mykietyna.

Młodzieńcze 3 dla 13 jest jednym z najczęściej grywanych utworów Mykietyna. Niezwykle wciągająca gra z historycznymi formami znajduje swój finał w żywiołowej, wciskającej w fotel kanonadzie instrumentów perkusyjnych. Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę symfoniczną z 2016 roku jest zaś wyraźnym przykładem najbardziej aktualnego obszaru zainteresowań Mykietyna – możliwości jakie daje stosowanie jednostajnego, liniowego przyspieszenia, opartego na określonym wzorze matematycznym.

W II Symfonii kompozytor korzysta pełnymi garściami z arsenału środków orkiestrowych, budując monumentalne kulminacje, przetykane melodyjnymi, instrumentalnymi solówkami. Na uwagę zasługuje oryginalnie rozegrana forma oraz fenomenalna instrumentacja, pozwalająca orkiestrze na zaprezentowanie pełni swoich możliwości.

Festiwal Muzyki Polskiej – Koncert Monograficzny Pawła Mykietyna
13 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Fil­har­mo­nia Kra­kow­ska im. Ka­ro­la Szy­ma­now­skie­go

Dodaj komentarz