Szkoła wśród zieleni

Atelier Starzak Strebicki jest częścią zespołu, który zwyciężył w konkursie na projekt szkoły podstawowej w belgijskim Dilbeek. Obecnie trwają przygotowania do wdrożenia projektu.

Szkoła podstawowa i świetlica, proj. TV Team Begijnenborre (źródło: materiały prasowe)

Szkoła podstawowa i świetlica, proj. TV Team Begijnenborre (źródło: materiały prasowe)

Podstawowym założeniem projektu szkoły podstawowej oraz świetlicy dla dzieci i młodzieży było wpisanie nowej architektury w całościowy krajobraz gminy Dilbeek. Nowy budynek umieszczono na otwartym terenie z dostępem do wielu ścieżek spacerowych i zieleni, pośród zasadzonych na planie kwadratu drzew. W ten sposób nie tylko zachowano dotychczasowy krajobraz ale i wykorzystano przyrodę jako naturalne i funkcjonalne odgrodzenie skrzydła szkoły podstawowej i skrzydła z przestrzeniami świetlicy, które połączone są zewnętrznym dachem.

We wnętrzach zastosowano plan otwarty, dzięki któremu można dostosować przestrzeń do szybko zmieniających się potrzeb uczniów i dynamicznego życia szkoły. Oblicze budynku zmienia się wraz z następującymi po sobie porami roku a drzewa regulują stopień nasłonecznienia i zacienienia poszczególnych przestrzeni.

Projekt: Atelier Starzak Strebicki, Carton123 architecten i Natural Born Architects. Nad tym projektem wspólnie pracują jako: TV Team Begijnenborre.

Szkoła podstawowa i świetlica dla dzieci i młodzieży w Dilbeek
TV Team Begijnenborres

Dodaj komentarz