Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

Rysunki, szkicowniki, książki, tkaniny, hafty, odzież, obuwie, przedmioty codziennego użytku – w sumie około 80 przedmiotów z kolekcji Jana Matejki prezentowane jest na wystawie w domu artysty – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Każda z tych rzeczy ma związek z podróżami malarza po świecie.

Wyjazd Matejków i pobyt w Zakopanem, 1885 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyjazd Matejków i pobyt w Zakopanem, 1885 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Matejko (1838–1893) podróżował już w młodości śladami odkryć archeologicznych lub poszukując malowniczych, romantycznych krajobrazów, które go inspirowały. Wkrótce po zakończeniu nauki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w grudniu 1858 roku odbył pierwszą podróż w Tatry, gdzie odwiedził Zakopane, Dolinę Kościeliską i Morskie Oko. Później, już jako uznany artysta wiele razy jeździł ze swoimi obrazami po Europie. Pierwsza podróż do Paryża w 1865 roku związana była z otrzymaniem przez malarza złotego medalu za obraz Kazanie Skargi.

Impresje z wyjazdów Matejki do Pesztu, Pragi, Lwowa, Koryznówki czy Wiśnicza przetrwały w listach i szkicach oraz w pełnych humoru karykaturach. Duże wrażenie na Matejce zrobiła wyprawa na Bliski Wschód w roku 1872. Podróż do Włoch, którą odbywał z żoną i kontynuował do początków roku 1879, była spełnieniem jego marzeń. Państwo Matejkowie odwiedzili Triest, Wenecję, Padwę, Bolonię, Florencję, Rzym, Neapol i Mediolan. Artysta zwiedzał nie tylko zabytki architektury, ale też skarbce uniwersyteckie, biblioteki i antykwariaty.

Matejko ze względu na stan zdrowia, zgodnie z zaleceniami lekarzy, bywał również w modnych uzdrowiskach: Karlsbadzie, Szczawnicy, Marienbadzie czy Żegiestowie. Stać go było na te podróże, zwiedzanie muzeów i zabytków, studia historyczne i etnograficzne, a nawet topograficzne. Dzięki wyjazdom wzbogacał także prywatną kolekcję.

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki
Kuratorka: Marta Kłak-Ambrożkiewicz
Od 5 lipca do 1 października 2017 roku
Dom Jana Matejki w Krakowie, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Dodaj komentarz