Malczewscy. Figura syna

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Malczewscy. Figura syna, którą można oglądać jeszcze do 23 lipca.

„Malczewscy. Figura syna”, fot. Michał Wojtarowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Malczewscy. Figura syna”, fot. Michał Wojtarowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Figura syna przywołuje problem dorastania mężczyzn w kulturze patriarchalnej. Po psychoanalizie, a następnie po przyjrzeniu się roli kobiet w tej kulturze, można zastanawiać się, jakie konsekwencje przynosi ona dla mężczyzn. Rodzą się pytania o to, co tracili i zyskiwali w trakcie konfrontowania się z formułowanymi przez społeczeństwo oczekiwaniami wejścia w rolę patriarchy – decydującego o losach rodziny i stanowiącego centrum społeczeństwa.(…)

Wystawa jest podzielona na trzy części. W pierwszej z nich, Synchronia, czyli spotkanie, pokazana została relacja między artystami – od najmłodszych lat Rafała Malczewskiego do dojrzałego malarstwa. Synekdocha, czyli twarze to dział, w którym można obcować z fragmentami najbardziej typowymi dla całej twórczości obu malarzy. W tej grupie prac zaprezentowane są między innymi role społeczne, z którymi musieli się oni konfrontować. W ostatniej części, Synczyzna – ojczyzna synów, możemy obserwować kulminację zmagania się z presją społeczno-kulturową na przykładzie sposobu konstruowania swoich ojczyzn przez obu Malczewskich.

Wydarzenia związane z wystawą:

 • 9 lipca, godz. 12.00 i 12 lipca godz. 17.00
  Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
 • 21 lipca, godz. 17.00
  Wykład dr hab. prof KUL Doroty Kudelskiej Malczewscy: ojcowie i synowie – obrazy i relacje
 • 22 lipca, godz. 17.00
  Rozmowa na temat współczesnego kolekcjonerstwa z Romanem Roszkiewiczem
 • 23 lipca, godz. 17.00
  Spotkanie z kuratorką dr Beatą Małgorzatą Wolską

Malczewscy. Figura syna
Kuratorka: dr Beata Małgorzata Wolska
Od 8 czerwca do 23 lipca 2017 roku
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Dodaj komentarz