Dzieje hollywoodzkich klanów

5 lipca ukazała się książka Na zachód od Edenu autorstwa Jean Stein – opowieść o słynnych rodach, które trzęsły Los Angeles i Kalifornią, a poprzez kino Ameryką i światem. Usłyszymy w niej głosy Lauren Bacall i Arthura Millera, Gore’a Vidala i Joan Didion, Dennisa Hoppera i Katharine Hepburn, a także członków owych klanów.

Jean Stein, „Na zachód od Edenu” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jean Stein, „Na zachód od Edenu” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Dzieje Los Angeles są jak podniecająca przejażdżka kolejką górską, która stopniowo zamienia się w koszmar” – stwierdza jeden z bohaterów i zarazem narratorów tej historii, splatanej przez autorkę niczym perfekcyjny warkocz, przywodzący na myśl „samomówiące” książki noblistki Swietłany Aleksijewicz. W pięciu panoramicznych, zazębiających się rodzinnych sagach ten koszmar miewa różną postać. Dlaczego Edward L. Doheny, oscarowo sportretowany przez Daniela Day-Lewisa w filmie Aż poleje się krew, umarł w biedzie i niesławie? Czy Raymond Chandler, opisując tę sprawę w Wysokim oknie, zrekonstruował fakty, czy zmyślał? Jaki mit stworzył Jack Warner, szef słynnej wytwórni Warner Brothers? I co spowodowało, że zmienił się w potwora?

Jean Stein – amerykańska pisarka, redaktor naczelna legendarnego magazynu literackiego „The Paris Review”. Córka Julesa Steina, założyciela firmy MCA, jednego z pierwszych kreatorów wielkich gwiazd Hollywood, m.in. Bette Davis, Grety Garbo, Ingrid Bergman i Franka Sinatry. Sławę przyniosła jej książka Edie: American Girl (1982) o Edie Sedgwick, jednej z muz Andy’ego Warhola. Zmarła 30 kwietnia 2017 roku, skacząc z okna swojego mieszkania na Manhattanie

Jean Stein, Na zachód od Edenu
Premiera: 5 lipca 2017 roku
Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz