TEATR.HU – czytania performatywne węgierskich dramatów

Węgierski Instytut Kultury wraz z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach projektu Ogród Miejski Jazdów Usportowiony zaprasza 14 lipca na czytanie performatywne z cyklu TEATR.HU.

TEATR.HU, „Fedra fitness” (źródło: materiały prasowe organizatora)

TEATR.HU: István Tasnád, „Fedra fitness” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tych wydarzeń miłośnicy madziarskich dramaturgów mają okazję zobaczyć polskich artystów prezentujących zarówno współczesne, jak i nieznane teksty węgierskie, a także utwory ze świata poruszające temat Węgier i Węgrów lub relacji polsko-węgierskich, zaadaptowanych na scenę. Czytania przygotowywane są przez zaproszonych aktorów.

Tym razem będzie to sztuka Fedra fitness Istvána Tasnádi w tłumaczeniu Jolanty Jarmołowicz i Jerzego Czecha. Czytać będą między innymi: Szymon Kuśmider, Marta Markowicz, Robert Martyniak, Gabriela Muskała (reż. Maciej Wiktor, muz. Krzysztof Chodkiewicz).

Tragedią Fedry, Hippolita i Tezeusza – korzystających najpełniej ze zdobyczy cywilizacji – jest możliwość negowania własnej biologii. Niedorastanie i niestarzenie się. Zapętlenie się na poprzednim etapie rozwoju. Efekty są groteskowe i tragiczne. Zwłaszcza Fedra, która jako jedyna próbuje dokonać własnego wyboru w świecie, gdzie wartości stały się umowne. Ale gdy stara się pokierować swoim życiem, tak jak tego pragnie, a nie tak, jak nią pokierowało, spotyka ją odrzucenie – nie ma bliskości dusz, tylko bliskość ciał, w tym wypadku niekompatybilnych.

Fedra zawiodła jako kobieta – nie sprawdziła się ani jako matka, ani jako żona. Świat męskich wartości stawia ją poza nawiasem przydatności społecznej, a menopauza kończy jej ostatnią rolę – nałożnicy. Pozostawiona w tej pustce, odkrywa pewnego rodzaju wolność. Tasnádi w sztuce Fedrze fitness zderzył wiersz z dosadnymi i wulgarnymi słowami. Dzięki temu możemy bez pardonu posmakować prawdy o tym, co nas czeka w świecie, gdzie jedyną wartością są pieniądze, seks i młodość. Nie, nie miłość. Tylko nie miłość.

Jedno z planowanych na jesień spotkań adresowane będzie do młodszych widzów – przeczytany zostanie bowiem Bartók i drewniany książę, którego autorką jest Margit Garajszki. Planowane są również czytania wyjazdowe.

István Tasnád, Fedra fitness
14 lipca 2017 roku, godz, 20.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Węgierski Instytut Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz