Malarskie kadry

Kolonia Artystów w Gdańsku zaprasza na wystawę malarstwa Agaty Przyżyckiej Fragmentaryczność oraz Tomasza Kopcewicza The Trip.

Agata Przyżycka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Przyżycka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Przyżycka mówi o swojej twórczości: Spoglądam na kadry fotograficznych zbliżeń i przekładam je na język malarski. Wnikam w ich głębszą warstwę przez dokonanie gwałtu na widzialnym obrazie. Przedstawienia buduje z niewielkich rozdartych fragmentów cielesnej materii. Szeroka gama barw i przenikanie kształtów tworzy skupisko zanikających form. Doświadczam migawek uwewnętrznionych fantazji.

Agata Przyżycka – urodziła się w 1992 roku w Toruniu. Doktorantka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Porusza się w obszarze malarstwa i fotografii. W swoich pracach podejmuje problemy związane z cielesnością.

Tomasz Kopcewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Kopcewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po Warszawie i Szczecinie najnowszy cykl obrazów Tomasza Kopcewicza zostanie zaprezentowany w Gdańsku, czyli tam, gdzie artysta skończył ASP i rozpoczął pracę twórczą. Inspiracją do stworzenia cyklu The Trip prezentującego intrygujący i wielobarwny podziemny świat była dla niego wycieczka do Kopalni Wieliczka oraz opisana w „Dużym Formacie” historia Rafała Wszoły i Adama Algierskiego, którzy spędzili 24 dni uwięzieni w opuszczonej kopalni.

Stolarska/Krupowicz Gallery z Warszawy we współpracy z gdańską Kolonią Artystów, której Tomasz Kopcewicz jest rezydentem, zapraszają do zmierzenia się z misternie wykreowanym światem rodem z podziemi, w podróż do miejsca nie do końca realnego. W plątaninie ciemnych korytarzy można się zgubić, ale można także zobaczyć niesamowite kształty grot i formowanych latami stalaktytów. W mroku własne myśli bywają największym sprzymierzeńcem, ale i najzacieklejszym wrogiem. Ścieżka, którą proponują obrazy Tomasza Kopcewicza, jest tylko sugestią, gdzie należy się skierować. Tu każdy musi polegać na sobie i sam zdecydować, czy wyjdzie z Hadesu jak Herakles, czy jak Orfeusz.

Agata Przyżycka. Fragmentaryczność
Od 30 czerwca do 28 lipca 2017 roku
Kolonia Artystów w Gdańsku

Tomasz Kopcewicz. The Trip
Wernisaż: 8 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Kolonia Artystów w Gdańsku

Dodaj komentarz