Pytanie o aktualność symboli

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na wystawę zbiorową pt. Znaki. Koncepcja i tytuł wystawy zrodziła się w kontakcie ze sztuką Jana Tarasina, z refleksji nad jego poszukiwaniem autorskich znaków opisujących świat, przedmioty, sytuacje.

Justyna Kabala, „Znaki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Kabala, „Znaki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W grafikach artysty i czasami w jego obrazach olejnych dochodziło do usytuowania znaków w pewnych przestrzeniach, znaki i sytuacje nabierały charakteru przestrzeni symbolicznych. Ta dwoistość i moment, kiedy znak staje się symbolem interesuje mnie od dawna. Wydawało mi się interesujące rozpoznanie, czy w sztuce aktualnej jest miejsce dla symbolu i znaku. Zadałem sobie pytanie o aktualność symboli, kiedy znak staje się symbolem u innych artystów.

Stąd pomysł wystawy Znaki, na którą zaprosiłem artystów współpracujących z galerią, artystów reprezentujących odmienne postawy i strategie artystyczne, których łączy poszukiwanie własnego znaku czy refleksja nad jego znaczeniem symbolicznym. Na wystawie odnajdziemy prace twórców, którzy przywołują symbole i znaki przynależące prawie od zawsze do kultury wizualnej − mandale, labirynty, zwierzęta, sylwety kobiet, tęcza oraz światło, jako element symboliczny i mistyczny w obrazie.

Odnajdziemy prace artystów, którzy nadają własny sens wybranym przedmiotom codziennego użytku, podnosząc je do rangi znaku czy własnego symbolu. Są to koperty, świece, wizerunki i fragmenty kolei, wielokrotnie przetwarzane. Mapy zatarte, nierozpoznawalnych miast, idole i figury zbudowane z zabawek − marzeń dziecięcych. Pojawią się też znaki bliżej nieokreślone, nadrealne, o wieloznacznym oddziaływaniu i przesłaniu, bytujące w tajemniczych przestrzeniach.

Tekst: Ryszard Ługowski

Uczestnicy projektu: Sylwia Caban, Agnieszka Chojnacka, Justyna Kabala, Anna Klimczak, Katarzyna Markiewicz, Joanna Mlącka, Dariusz Mlącki, Eliza Nadulska, Ewa Pełka, Igor Przybylski, Agnieszka Rogóz, Dariusz Skwarcan, Paulina Sylwestrowicz, Pola Wójcik.

Znaki – wystawa zbiorowa
Od 7 lipca do 4 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 6 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Galeria XX1 w Warszawie

Dodaj komentarz