Muzyczny performance Kristiny Inčiūraitė

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na prezentację projektu zrealizowanego w ramach rezydencji artystycznej Kristiny Inčiūraitė Fragment jako przysłowie. 6 lipca obędzie się muzyczny performance z projekcją filmu eksperymentalnego we współpracy ze Studiem Wokalu działającym w Domu Kultury w Ustce.

Kristina Inčiūraitė, „Fragment jako przysłowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kristina Inčiūraitė, „Fragment jako przysłowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kristina Inčiūraitė stworzy intymny performance muzyczny we współpracy z solistami z Ustki pt. Fragment jako przysłowie. Duży spektakl został niedawno realizowany w różnych instytucjach kulturalnych na Litwie przy udziale dwóch sławnych litewskich chórów. Agnès Jaoui, autorka scenariusza do filmu Alaina Resnais’go pt. Znamy tę piosenkę (On Connait les Chansons, 1997) powiedziała, że wykorzystując w filmie fragmenty popularnych piosenek traktowała je jak przysłowia. Scenarzystka twierdzi, że banały, jakie odnajdujemy w piosenkach z jednej strony przedstawiają zarys naszych uczuć, lecz z drugiej zubożają je. Projekt Kristiny ma na celu odwrócenie sytuacji, jaka zachodzi we współczesnym sterowanym rynkiem świecie, w którym technologie audiowizualne oferują nam różne „algorytmy” przyjemności i satysfakcji (jak w przypadku muzyki pop).

W performance różne fragmenty muzyki są wykonywane przez indywidualnych solistów: każdy z nich dokonuje przypadkowego wyboru słuchacza, któremu nuci popularną melodię do ucha, podczas gdy reszta publiczności czeka na swoją kolej w intymnym doświadczeniu projektu. W tym przypadku uproszczona melodia piosenki, będąca przejawem „zubożałego” doświadczenia, prawdopodobnie zamienia się w doświadczenie „wzbogacone”, pożądane przez indywidualnego słuchacza. Melodia, jako część naszej pamięci, skłania nas do zadawania pytań o zachowania społeczne: Co łączy ze sobą słuchających i słuchaczy? Czy doświadczamy podobnych wrażeń i emocji?

Uczestników performansu muzycznego Fragment jako przysłowie zaproszono do wzbogacenia ścieżki dźwiękowej własnymi głosami. Wykonana przez nich pod koniec filmu krótka partia solowa wzbogaca warstwę emocjonalną filmu.

6 lipca w sali wystawowej zostanie również wyświetlony eksperymentalny film Kristiny Inčiūraitė pt. Lepiej wymienić wszystkie guziki, ukazujący życie w latach 70-tych oraz codzienną rutynę kobiet.

Kristina Inčiūraitė – mieszka i tworzy w Wilnie. Zajmuje się sztuką współczesną w zakresie wideo, wideo instalacji, filmu eksperymentalnego, performance, fotografii i projektów dźwiękowych. Jej prace były wystawiane w różnych instytucjach artystycznych. Brała udział w rezydencjach artystycznych w Austrii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Rumunii, Szwecji i Chinach.

Muzyczny performance:
Kristina Inčiūraitė. Fragment jako przysłowie
6 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Projekcje video performansu 
Od 7 do 14 lipca 2017 roku
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, Kino Delfin w Ustce

Dodaj komentarz