• 2017-07-06

Fotografie Bownika w zupełnie nowej odsłonie

Prace Bownika pokazywane są zwykle w cyklach związanych postkonceptualnym kluczem. Choć nieuważny widz łatwo może dać się im zwieść i uznać je za „notatkę z rzeczywistości”. Cykle powstają w rytmach, które można by nazywać projektami badawczymi artysty poświęconymi różnym kulturowym fenomenom wraz z gamą erudycyjnych przypisów i odwołań.

fot. Bownik (źródło: materiały prasowe organizatora)

fot. Bownik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografie nie są jednak ich dokumentacją, a raczej pracą laboratoryjną: Bownik aranżuje sytuacje, odtwarza obiekty, często tworzy sytuacje niemożliwe i nienaturalne, eksperymentalne. Te kolekcje obrazów wiązane są także rygorem wyboru fotograficznej konwencji – czysto użytkowych: jak fotografia policyjna czy muzealna; historycznych; a czasem nawiązujących do strategii używanych przez młodych ludzi do kreowania swoich awatarowo-facebookowych tożsamości.

Co się jednak stanie, gdy rozbijemy ten dobrze nam znany porządek? Wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej łamie wszelkie spójne narracje i strategie towarzyszące powstawaniu dzieł Bownika, ale także nawyki percepcyjne ich odbiorców. Cykle rozpadają się i poddawane są rekontekstualizacji czy reinterpretacji. Na wystawie obejrzeć będzie można także prace z cyklu Wschód Zachód współautorstwa Marceliny Guni.

Bownik (ur. 1977) – absolwent filozofii na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Do najbardziej znanych prac artysty należą fotograficzne cykle: Gamers, E-Słodowy, Koleżanki i koledzy, Disassembly. Fotograficzna książka autorska Disassembly, wydana przez wydawnictwo Mundin, otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014 oraz została nominowana do Kassel Photobook Award 2014. Prace Bownika znajdują się w kolekcjach m.in. Museum In Huis Marseille w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, zbiorach prywatnych.

Bownik. bez tytułu
Kuratorka: Monika Weychert
Od 7 lipca do 27 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 7 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Gdańska Galeria Miejska 2

Dodaj komentarz