Polska i meksykańska sztuka ludowa

Na wystawie w Muzeum Dialogu Kultur zobaczymy kilkadziesiąt obiektów meksykańskich, pochodzących głownie ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, ale także z Muzeum Etnograficznego w Łodzi, Ambasady Meksyku w Polsce. Nie zabraknie prac rodowitej Meksykanki, artystki i pieśniarki od wielu lat mieszkającej w Polsce – Julietty Gonzales.

 „Fantazmaty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fantazmaty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żywiołowa, tajemnicza, zabawna sztuka meksykańska budzi zachwyt na całym świecie i jest ważnym elementem tamtejszej tożsamości, na równi z obyczajami czy językiem. Zachwyca nie tylko kolorystyką, ale także nieograniczoną wyobraźnią twórców, owocującą wizerunkami stworzeń i kreatur z pogranicza jawy, snu, marzeń. Polska sztuka ludowa do świata fantazji odwoływała się rzadko, odpowiadając przede wszystkim na potrzeby kultowe wsi. Dziwne stwory, niesamowite opowieści były oczywiście obecne, ale raczej w postaci przekazów słownych.

Dopiero po II wojnie światowej zakres podejmowanych tematów znacznie się poszerzył. Świat fantazji w rzeźbie lub malarstwie początkowo ograniczał się do wizerunku diabła i czarownicy. Stopniowo jednak artyści coraz śmielej puszczali wodze fantazji i powstawał coraz barwniejszy świat ukazujący dziwne ptaki, zwierzęta i rośliny czy postacie z legend i baśni.

Czy prace twórców z dwóch tak odległych krajów są do siebie podobne, czy można znaleźć elementy wspólne? Czy wyobraźnia ludzka ma terytorialne granice, zależne od kultury, zwyczajów czy tradycji? Wystawa Fantazmaty ma być próbą odpowiedzi na te pytania, dialogiem artystycznym pomiędzy tradycyjną twórczością Meksyku i Polski, istniejącą – ze względu zwłaszcza na odległość terytorialną – prawie zupełnie niezależnie od siebie.

„Fantazmaty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fantazmaty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fantazmaty
Kuratorzy wystawy: Anna Latos-Paryska, Agnieszka Kozłowska-Piasta
Koordynator wystawy: Monika Rosmanowska
Od 6 lipca 2017 do 29 października 2017 roku
Wernisaż: 6 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Dialogu Kultur, Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

Dodaj komentarz