W głąb historii Chile

Chrząszcze na wyginięciu Diego Vargasa Gaete to powieść o skomplikowanych losach chilijskich rodzin i ponurej historii państwa. Książka ta została uznana przez chilijskie Stowarzyszenie Krytyków Sztuki za najlepszą powieść 2016 roku. Do polskich księgarń trafi 25 lipca.

Diego Vargas Gaete, „Chrząszcze na wyginięciu” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Diego Vargas Gaete, „Chrząszcze na wyginięciu” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Książka Vargasa Gaete jest jak wielka matrioszka, z której wyłaniają się różne historie, odrębne, a jednak tworzące jeden wszechświat. To również obraz miasta zbudowanego na gruzach i przemocy, miasta dwóch kultur. Krzyżują się tu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Jak w kalejdoskopie przeplatają losy młodej lekkoatletki o niemieckim pochodzeniu i historia Julio Mellado o indiańskich korzeniach. Łączy ich potworna tajemnica ukryta w murach pewnej niemieckiej szkoły na południu Chile, założonej przez potomków niemieckich imigrantów, których dzieło kontynuowali zbiegli z Europy po II wojnie światowej naziści.

Diego Vargas Gaete (ur. 1975) – chilijski pisarz, stypendysta Fundacji Pabla Nerudy i Szkoły Pisarskiej im. Ricarda Rojasa na Uniwersytecie Buenos Aires. Czterokrotnie otrzymał stypendium literackie w konkursach chilijskiego Ministerstwa Kultury. Autor El increíble señor Galgo i prezentowanych Chrząszczy na wyginięciu.

Diego Vargas Gaete, Chrząszcze na wyginięciu
Przekład: Magdalena Antosz
Premiera: 25 lipca 2017 roku
Wydawnictwo Czytelnik

Dodaj komentarz