140 uderzeń na minutę

Na przełomie lipca i sierpnia w Muzeum nad Wisłą w Warszawie prezentowana będzie wystawa 140 uderzeń na minutę. To rozwinięcie prezentacji przygotowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na Open’er Festival 2016 w Gdyni.

„140 uderzeń na minutę. Kultura rave i sztuka w latach 90. w Polsce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„140 uderzeń na minutę. Kultura rave i sztuka w latach 90. w Polsce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy nawiązuje do liczby uderzeń na minutę w klasycznym techno (140 bpm – beats per minute). Undergroundowe imprezy taneczne z muzyką elektroniczną (głównie techno) w tle, które pojawiły się w Polsce wraz z transformacją ustrojową początku lat 90., określa się zaś mianem rave. W kontekście powyższego mówi się o kulturze rave/techno, w której to wizualność odgrywa rolę niemal równie ważną jak taniec i muzyka.

W ramach wystawy 140 uderzeń na minutę kluczowa jest rola, którą pełnił rave w odniesieniu do tendencji pop w sztuce polskiej lat 90. W przeciwieństwie do tak zwanej sztuki krytycznej artyści tych nurtów szukali bardziej inkluzywnych i nieelitarnych form budowania wspólnoty poprzez sztukę.

Artyści/artystki: Paweł Althamer, Rafał Bujnowski, CUKT, Ewa Ciepielewska / LUXUS, Marta Deskur, Sławomir Elsner, Jarosław Fliciński, Dorota Jurczak, Mikołaj Jurkowski, Marek Kijewski / Małgorzata Malinowska (Kocur), Karolina Kowalska, Wspólnota Leeeżeć, Grupa Ładnie, Miłosz Łuczyński, Marcin Maciejowski, Joanna Małecka, Paweł Paulus Mazur / Yach Paszkiewicz, Najakotiva, Neurobot, Józef Robakowski, Robert Rumas, Jacek Sienkiewicz, Janek Simon, Jacek Staniszewski, Karol Suka, Agnieszka Tarasiuk, Piotr Wyrzykowski, Robert Zając, Marcel Zammenhoff, Alicja Żebrowska, gościnnie: Gregor Różański

140 uderzeń na minutę. Kultura rave i sztuka w latach 90. w Polsce
Od 22 lipca do 27 sierpnia 2017 roku
Muzeum nad Wisłą, pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodaj komentarz