• 2017-07-04

Szczebrzeszyn o komunikacji międzyludzkiej

W tej edycji festiwalu Stolica Języka Polskiego organizatorzy chcą się zająć literaturą jako rozmową, kontaktem człowieka z człowiekiem, sposobem porozumienia wspólnot i społeczeństw. Rozmowy o języku i literaturze będą się toczyły w Szczebrzeszynie od 6 do 12 sierpnia.

Festiwal Stolica Języka Polskiego 2017 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Stolica Języka Polskiego 2017 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czasach podziałów i niepokojów kultura, a szczególnie literatura, jest najlepszym sposobem komunikacji. Varujan Vosganian, Ormianin, odbierając we Wrocławiu Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, powiedział: „Jeśli mamy uleczyć ludzkość, to nie będzie to droga przez politykę ani historię, ale przez kulturę”.

Patronami festiwalu w 2017 roku będą Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz. Organizatorów zainspirowała ich wieloletnia, bogata korespondencja, wydana w 2016 roku w książce Najlepiej w życiu ma Twój kot. Przykład niezwykłej relacji tych wybitnych twórców jest przyczynkiem do refleksji nad obecną kondycją, kształtem oraz współczesnymi zmianami w sposobie i formach prowadzenia międzyludzkiej komunikacji.

Oprócz rozmów o języku w ujęciu współczesnym i historycznym w programie festiwalu znalazły się też m.in. spotkania autorskie, pokazy filmów,  czytania, koncerty i warsztaty.

Do Szczebrzeszyna przyjadą m.in. Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Dorota Masłowska, Olga Drenda, Jacek Podsiadło, Jakub Żulczyk, Jacek Dukaj, Urszula Kozioł, ks. Adam Boniecki, Anna Fryczkowska, Marcin Wroński, Wit Szostak, Szczepan Twardoch, Wojciech Bonowicz, Maciej Robert, Michał Olszewski, Wiesław Myśliwski, Piotr Biłos, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Hanna Krall, Mariusz Szczygieł, Jacek Frąś, Marcin Podolec, Kamila Janiak, Radosław Jurczak, Ewa Winnicka, Mikołaj Grynberg, Andrzej Sosnowski. Zaplanowano pokazy filmów dokumentalnych m.in. o Marku Hłasce i Tadeuszu Konwickim, koncerty Ireny Santor, Pablopavo, Ani Dąbrowskiej i Adama Struga z Chórem Kairos, a także pokaz spektaklu Dziennik Czeczeński Poliny Żerebcowej w reżyserii Iwana Wyrypajewa czy widowisko poetyckie inspirowane Szymborską i Filipowiczem.

Festiwal Stolica Języka Polskiego
Od 6 do 12 sierpnia 2017 roku
Dzień w Zamościu: 6 sierpnia
Szczebrzeszyn

Dodaj komentarz