• 2017-07-04

Literacki Sopot tuż tuż

W 2017 roku Festiwal Literacki Sopot potrwa od 17 do 20 sierpnia, a tematem wiodącym szóstej edycji będzie literatura hiszpańskojęzyczna. W Sopocie zagoszczą m.in Almudena Grandes, Claudia Pineiro, Javier Cercas i Aura Xilonen.

Literacki Sopot 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Literacki Sopot 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzisiejsza literatura hiszpańskojęzyczna to prawdziwy ocean. Dlatego że nie mówimy o samej Hiszpanii, ale także o literaturach pozostałej dwudziestki krajów, w których mówi się, pisze i czyta po hiszpańsku – mówi Tomasz Pindel, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, kurator Literackiego Sopotu 2017. – Niebywale prężny rynek wydawniczy tego obszaru dostarcza dzieł zarówno pisarzy masowych, popularnych, zaspokajających oczekiwania i gusta rzeszy czytelników na całym świecie, jak i dzieła niezwykłych oryginałów: współczesne arcydzieła literackie, eksperymenty i śmiałe osobiste wizje, nie pomijając przy tym tzw. literatury środka, czyli znakomitej literacko, ale przystępnej prozy. Powieść, opowiadanie, kryminał, sensacja, romans, proza obyczajowa, polityczna czy historyczna – tam jest wszystko. Tego naprawdę nie można przegapić. I właśnie Literacki Sopot 2017 posłużyć może jako przepustka do tego literackiego świata.

Każda edycja festiwalu Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą narodową, ale także możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych, wydarzeniach teatralnych. Organizatorzy kierują też część wydarzeń do dzieci.

Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdą się również wypoczynek na festiwalowej plaży, plenerowa czytelnia oraz cykl spotkań z nominowanymi i nagrodzonymi nagrodami Nike lub im. Ryszarda Kapuścińskiego, spotkania z książką historyczną.

Czytelnicy będą mogli spotkać się m.in. z Dorotą Masłowską, Jakubem Żulczykiem, Katarzyną Boni, Marianem Pilotem, Patrycją Bukalską, Wojciechem Orlińskim, Anetą Prymaką-Oniszk, Mirosławem Wlekłym, Martą Dzido, Wojciechem Kuczokiem.

Pełny program jest już dostępny na stronie internetowej Literackiego Sopotu.

Literacki Sopot 2017
Od 17 do 20 sierpnia 2017 roku
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie, Miasto Sopot

Dodaj komentarz