Echo słońca – powieść Waldemara Bawołka

Powieść Waldemara Bawołka Echo słońca ukaże się już 12 lipca. To opowieść o „przeciętnych Polakach” podszyta nienazwaną tęsknotą i żalem za czymś, co nawet nie tyle minęło, ile nigdy się nie zdarzyło.

Waldemar Bawołek, „Echo słońca” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Waldemar Bawołek, „Echo słońca” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bohater prozy Waldemara Bawołka ma pięćdziesiąt lat i zajmuje się trzema rzeczami: utrzymywaniem przy życiu starej matki, paleniem tanich papierosów i piciem tanich alkoholi oraz próbami przerobienia swojej przeszłości. Jego życie toczy się nie na zewnątrz, lecz w środku – w myślach meandrujących pomiędzy rytualnie powtarzanymi czynnościami a znanymi na pamięć rozmowami.

Echu słońca Bawołek odkrywa świat nieopisany, choć niby oczywisty: życie niemłodych już mężczyzn, którzy najchętniej poszliby z kolegami na piwo, a którym przyszło opiekować się matkami. Opowiada o nim tak, że nie zauważamy, jak codzienność, przywołana znakomicie podpatrzonym detalem, ustępuje miejsca pobudzonej wyobraźni, językowej magii i namysłowi nad nieuniknionym porządkiem rzeczy. Powrót mężczyzn do matek to powrót do pytań podstawowych.

Jerzy Jarniewicz

Waldemar Bawołek, Echo słońca
Premiera: 12 lipca 2017 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz